Pod domem v Přerově byly objeveny vzácné artefakty. Pocházejí z dávného osídlení Velké Moravy
Během záchranných archeologických prací v takzvaném Blažkově domě na Masarykově náměstí v Přerově byly objeveny dávné artefakty. V jediném archeologickém výkopu vědci objevili známky osídlení, které sahá hluboko do doby Velké Moravy.
Podle archeologů tento jedinečný nález odhaluje tisíce let trvající vývoj na malém místě jediného městského domu. Naleziště totiž odhalilo ucelený průřez dějinami. Mezi vykopávkami byly objeveny pozůstatky osídlení z doby Velké Moravy. Za jeho dnešní podobu však vděčíme také epochám vrcholného středověku, pozdní gotiky, renesance a baroka, které zde zanechaly nesmazatelné stopy.
Historické centrum
Město Přerov bylo od pradávna strategickým místem, kde se protínalo mnoho obchodních cest. Z historických záznamů i nalezených předmětů je patrné, že na okolních kopcích žila převážně společenská elita a nižší vrstvy rolníků a řemeslníků obývaly oblast podhradí. Dokazuje to také nalezená keramika, která byla spíše užitkového charakteru.
Vědci na místě pozemku objevili také části mechu, který ještě v době renesance sloužil jako toaletní papír. Ve výkopu byl také objeven ozdobný kachel s motivem muže s kružidlem v ruce. Vědci se domnívají, že se jedná o reprezentaci jednoho ze sedmera svobodných umění.
Historie pozemku
Archeologové odhadují, že tento ozdobný kachel pochází z kamen některého z měšťanů. Přesnou historii pozemku vědci zatím neznají. Poslední zmínka se datuje do roku 1881, kdy si na pozemku postavil dům s provozovnou přerovský perníkář Josef Blažek. Starší historii pozemku však budou badatelé teprve zkoumat. Dále čtete: (Ve vysychající obří přehradě se objevují ruiny pradávného města. Jeho stáří je 3400 let).
Zdroj: Česká Televize, Denik.