Během stavebních prací v Brně byl vykopána lebka dávno vymřelého druhu nosorožce

Věda a technika 13. dubna 2021 | 06:19 — Lukáš Bauer
Archeologický tým v Brně objevil velmi dobře zachovalou lebku pravěkého nosorožce srstnatého. Na stejném místě byly v minulosti objeveny také pozůstatky obřího mamuta. Nosorožec srstnatý obýval v dávných dobách rozsáhlé oblasti Evropy a Blízkého východu.
Další 1 fotografie v galerii
Nosorožec srstnatý byl věrným pobočníkem mamutů / Wikimedia Commons / Felix Bross

Během výkopových prací v brněnské Vídeňské ulici, kde byly před časem odkryty pozůstatky obřího pravěkého mamuta, nyní archeologové objevili lebku dávno vyhynulého druhu nosorožce srstnatého. Tito tvorové byli součástí takzvané pleistocénní megafauny a často jsou označováni jako věrní průvodci mamutů, protože obývali prakticky totožné oblasti evropského a asijského kontinentu.

Na lebku tohoto tvora starou nejméně 18 tisíc let narazili archeologové náhodou při hloubení výkopu. Jedná se o spodní část lebky, ve které jsou stále zasazeny kořeny zubů. Vědci se domnívají, že se tento tvor mohl stát obětí lovců, kteří v této oblasti před tisíci lety sídlili.

Vědci nebyli překvapeni

Samotný nález tohoto druhu nosorožce ale nebyl pro vědce zas až takovým překvapením, protože na stejném místě už v minulosti našli nejen kosti mamuta, ale také dalších pleistocénních tvorů. Vzhledem k tomu, že tato oblast je známá tím, že v ní sídlili pravěcí lovci, podobné nálezy jsou pro archeology předvídatelné. Archeologové nyní lebku převezou do ústavu k dalšímu zkoumaní a očištění, aby pak mohla být zařazena do sbírek Moravského zemského muzea.

V oblasti starého Brna pracují archeologové velmi často, zajímá je především osídlení z 11. století z období Přemyslovců. V průzkumu ve Vídeňské ulici budou pokračovat. Vědci pak budou ještě zkoumat další prostory kolem výtahové šachty a retenční nádrže, kde se s velkou pravděpodobností budou nacházet ještě další nálezy.

Velký a nebezpečný tvor

Nosorožec srstnatý (Coelodonta antiquitatis) obýval severní eurasijské stepi v době pozdního pleistocénu. Vědci už dlouho vědí, že se příležitostně stávali kořistí pravěkých lovců, rozhodně však nebyli snadným soupeřem, jelikož se jednalo o velká a velice zuřivá zvířata, a to především v období říje.

Jedna kostra nosorožce srstnatého byla nalezena také ve spraších poblíž Medlešic u Chrudimi a v roce 2015 byla na Sibiři objevena dokonale zachovalá mumie mláděte srstnatého nosorožce stará asi 34 tisíc let, kterou vědcům vydal tající permafrost. Dále čtěte: (Farmáři na Borneu ve velkém zabíjejí orangutany. Hrozí jim stejný osud jako africkým nosorožcům).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Denisa Nesvačilová se chtěla živit gymnastikou. Dnes je místo toho obsazovanou herečkou

Při vybírání podlahy v dřevostavbách dbejte na tepelnou i...

Několik tipů, jak bezchybně a za pár minut vyčistit...

Jak nádherně provonět domácnost. Zkuste trik s aviváží,...

Meteostanice se doma hodí. Jakou ale vybrat? Dělí se na dva...

Další trendy v bytovém designu roku 2022: Multifunční...

Trendy letošního roku podle bytových designérů: Zelené a...

Zavřít reklamu