Poprvé byla zachycena v roce 1971. Záhadná frekvence vysílá z Ruska už padesát let

Věda a technika 10. června 2021 | 13:45 — Lukáš Bauer
Od poloviny sedmdesátých let je aktivní rádiová stanice, která vysílá záhadné bzučivé zvuky spolu s přerušovanými kódovými slovy a číslicemi. Tuto stanici může naladit na frekvenci 4625 kHz prakticky celý svět, nikdo však neví, kdo ani odkud na této frekvenci vysílá. Pro lovce záhad je tato skutečnost již léta naprostou senzací.
Další 2 fotografie v galerii
Záhadná stanice vysílá nepřetržitě padesát let / Depositphotos

Od sedmdesátých let na frekvenci 4625 kHz, kterou může naladit celý svět, vysílá záhadná ruská rozhlasová stanice bzučivý zvuk spolu s přerušovanými kódovými slovy a čísly. Pro lovce záhad je tato stanice již léta senzací, jež vybízí k velmi divokým teoriím.

Záhada ruské stanice duchů přezdívané Buzzer, což v překladu znamená „bzučák“, nekončí. Rádiová stanice, jejíž vysílání se na frekvenci 4625 kHz objevilo v roce 1970 a vysílá dodnes, je stále opředena tajemstvím. Neví se totiž, kde je umístěn vysílač, co je obsahem vysílání ani kdo za ním stojí.

Vysílač v bažinách

Na frekvenci, kterou si na velmi krátkých vlnách VKV může naladit v podstatě každý na světě, se ozývají kromě bzučení také přerušovaná kódová slova a čísla interpretovaná ruským jazykem. Jediná známá indicie, která vznikla na základě měření provedených v polovině devadesátých let, napovídá, že vysílač je umístěn někde v rozsáhlé bažinaté oblasti kolem Petrohradu. Stanice známá jako „bzučák“ nebo „MDZhB“ je v této oblasti také nejlépe slyšitelná.

Kolem samotné existence této záhadné stanice panují řadu let divoké teorie spojené s ruskou armádou až po mimozemský výzkum. Některé dokonce hovoří o tajném systému pro aktivaci zbraní hromadného ničení pomocí VKV kódovaného vysílání.

Záhadná kódová slova

Tato rádiová stanice byla místními poprvé registrována v sedmdesátých letech, ale úřady ji registrují teprve od roku 1982. Vysílání se v průběhu let sice měnilo, ale vždy šlo o nějakou formu bzučení přerušovaného hlasem, který čte čísla a kódová slova.

Nejpravděpodobnější, avšak nikdy nepotvrzená teorie je, že stanice je součástí ruské armády, i když její možné využití je pro odborníky záhadou. Jednou se třeba dočkáme odhalení, ale zatím zůstává stanice duchů stále opředena tajemstvím. Dále čtěte: (Vědci objevili způsob, jak využít nebezpečné radioaktivní palivo z jaderných ponorek).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Neskutečná historie a nejkvalitnější voda v Evropě. Navštivte perlu Středomoří

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si...

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Zavřít reklamu