Vědci objevili způsob, jak využít nebezpečné radioaktivní palivo z jaderných ponorek

Věda a technika 05. června 2021 | 12:53 — Lukáš Bauer
Otázky, co s nebezpečným vyhořelým uranem z jaderných ponorek a elektráren, mohou být už brzy minulostí. Vědci našli způsob, jak použitý ochuzený uran využít k přeměně ethylenu na etan. Reakce funguje kombinací ethylenu s komplexem molekul na bázi uranu se speciálními uhlíkovými kruhy.
Další 2 fotografie v galerii
Jaderné ponorky produkují velké množství vyhořelého uranu / Depositphotos

Vědci použili ochuzený uran, tedy problematický jaderný odpad, který pomáhá vyvolat cennou chemickou reakci. Zkombinovali ochuzený uran s oktatriynylem a ligandem do komplexu nazvaného uran III. Tento katalyzátor přeměnil ethylen na ethan v reakci zvané hydrogenace. Stejným způsobem získáváme například hydrogenované oleje pro použití v potravinách. V nové vědecké metodě je organokovová molekula založená na ochuzeném uranu katalyzátorem, který přidává vodík do ethylenu.

Ethan je životně důležitý kus toho, co se nakonec stává plastickým díky jeho přeměně na ethylen. Když se plastový průmysl odvrátil od omezených přírodních materiálů k petrochemikům, cílem bylo snížit dopad na životní prostředí tím, že se vyrobí hojnější a levnější plast. Proměna etanu na ethylen byla obrovským průmyslovým cílem, protože ethylen se používá ve výrobě plastů a stále je vysoce ceněný.

Klíčem je obrácený postup

Provést to ale obráceně, tedy přeměnit ethylen na etan, je odrazovým můstkem, který povede ke složitějším reakcím. Etanová rodina zvaná alkan zahrnuje propan, metan a parafin. Všechny jsou cenné jako paliva v různých aplikacích a je možné, že stejný katalyzátor na bázi uranu může pomoci hydrogenovat jiné sloučeniny do těchto cenných materiálů. Vědci jsou nyní velmi optimističtí a jsou rádi, že mají použití pro ochuzený uran, čímž by zároveň vyřešili i problémy s jeho skladováním.

Další využití uranu

I americká armáda už použila vyhořelý ochuzený uran jako součást určitých zbraní a vojenské výstroje. Aby ale ochuzený uran mohl být používán stabilně i ve vojenském průmyslu, zabere to zřejmě ještě hodně času.

Zatímco přeměna ethylenu na etan je starý nápad, nikdo nikdy dosud nepoužil uran. Skutečnost, že nyní toto vyhořelé palivo našlo nové uplatnění, je velmi užitečným krokem pro celý svět. Dále čtěte: (Pod Antarktidou z mořského dna úniká metan. Může to být počátek rozsáhlé nezastavitelné katastrofy).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu