Největší evropský vulkán se zvýšil o desítky metrů. Vědci to odhalili pomocí družice

Věda a technika 13. srpna 2021 | 09:59 — Lukáš Bauer
Díky datům z několika kosmických družic vědci zjistili, že se změnila výška největšího evropského vulkánu - sopky Etna. Tato gigantická sopka, která už v minulosti několikrát explodovala, se podle dat zvýšila o několik desítek metrů. Stalo se tak v důsledku nahromaděné lávy na jejím vrcholu.
Další 3 fotografie v galerii
Největší evropský vulkán vyrostl o několik desítek metrů / Depositphotos

Data ze satelitu ukázala nečekané zvýšení největšího evropského vulkánu o desítky metrů. Italská sopka Etna je považována za nejvyšší aktivní vulkán na evropském kontinentu a jak naznačují měření z vesmíru, během posledních erupcí se na jejím vrcholu nahromadilo magma, které ji zvýšilo o několik desítek metrů.

Jedná se o závěr z měření, které uskutečnili odborníci z italského Národního institutu pro geofyziku a vulkanologii (INGV). Dostupná data o výšce této monumentální sopky naznačují, že její aktuální výška činí 3357 nad mořem.

Jeden vrchol přerůstá druhý

Za růstem této gigantické sopky vědci vidí především intenzivní aktivitu, kterou v posledních měsících vykazovaly měřicí stanice v jejím okolí. Vulkanologové v jejím okolí naměřili v posledních měsících nejméně 50 událostí, během kterých se z vrcholu Etny valil dým, oheň a láva. Během těchto erupcí došlo pravděpodobně k nahromadění popela a lávy na jejím vrcholu, který je nyní výše než předtím.

Navýšení je pozorovatelné na jihovýchodním kráteru sopky, který tímto způsobem dosáhl výšky 3357 metrů. Kráter je zároveň nejmladší a v současnosti i nejaktivnějším sopečným kráterem Etny. Až dosud byl přitom považován za nejvyšší severovýchodní kráter, který vyčníval v roce 1980 3350 metrů nad hladinu moře.

Výrazná proměna sopky

Sopečná aktivita z posledních let sopku výrazně pozměnila oproti tomu, jak vypadala například před koncem tisíciletí. Sopečná aktivita v oblasti navíc způsobuje vážné potíže místním obyvatelům. Díky erupcím musel být například již několikrát přerušen provoz blízkého mezinárodního letiště. Větší škody nebo zranění v důsledku výbuchů však zatím italské úřady nehlásily. Dále čtěte: (Obří metanová bomba pod Sibiří. Vědci objevili další potenciální zdroj mohutného úniku nebezpečného plynu).

Zdroj: Sciencealert.com.

Témata: sopka, Etna, vulkán, láva, hornina
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Zavřít reklamu