Vzácný archeologický nález na úpatí hory Říp objevili díky odlišné barvě obilí

Věda a technika 21. srpna 2021 | 07:06 — Lukáš Bauer
Skupina archeologů objevila v blízkosti hory Říp velice vzácnou pravěkou mohylu, která patří vůbec k nejstarším, jež byly na našem území objeveny. U mohyly ukryté v obilí byly rovněž nalezeny ostatky dítěte. Objev se archeologům podařilo odkrýt díky odlišné barvě obilí, které se všimli při leteckém snímkování.
Další 1 fotografie v galerii
Mohylu prozradila barva obilí na jejích okrajích / Česká televize

Dalším unikátním objevem se mohou pochlubit čeští archeologové, kteří poblíž hory Říp objevili prastarou mohylu. Těchto mohyl se na našem území mnoho nenašlo, a proto je objev velice vzácný. Nový objev prozradila odlišná barva obilí, která byla patrná z leteckých snímků.

Téměř devadesát metrů dlouhou a pětadvacet metrů širokou mohylu prozradilo to, že materiál, ze kterého je zhotovena, zadržuje mnohem více vody než okolní podloží. Právě díky tomu v místech, kde se mohyla nachází, rostlo obilí jinak než v okolí, což bylo na snímku jasně patrné. Obilí, které rostlo přímo na mohyle, mělo mnohem lepší podmínky k růstu, takže bylo mnohem silnější a větší než to, které rostlo na okolním podloží.

Hrob malého dítěte

Podle archeologů byla mohyla hrobem zemřelého dítěte, jehož ostatky byly uvnitř nalezeny. Archeologové byli tímto objevem velmi překvapeni, protože se domnívali, že uvnitř objeví spíše ostatky dospělých lidí. 

Mohyla je podle datovacích metod stará nejméně šest tisíc let, přičemž na okraji hrobu jsou stále patrné rýhy po jeho hloubení. I po tak dlouhé době je mohyla velice dobře zachována. Vědci navíc v mohyle objevili i velice vzácnou půdu, takzvanou černozem, která je dnes už díky masivní degradaci velice vzácná.

Zajímavé okolí hory Říp

Archeologové odhadují, že na tomto místě probíhaly obřadní rituály ještě staletí po vytvoření mohyly. Nejbližší vesnice se přitom nacházela několik kilometrů od místa pohřbu. Vědci se nyní chtějí na krajinu v okolí hory Říp více zaměřit, protože se domnívají, že se zde ukrývá velké množství pravěkých hrobů. Dále čtěte: (Z tajemného lávového tunelu se kdysi ozývalo zlověstné vrčení. Po dvaceti letech v něm byly nalezeny lidské lebky).

Zdroj: Česká Televize.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Zavřít reklamu