Motor o výkonu deseti tisíců koní a velikosti panelového domu. Zázrak moderní techniky pohání kontejnerovou loď

Věda a technika 12. října 2021 | 07:45 — Lukáš Bauer
Ve světě technologií existuje spousta extrémních strojů, které drží světové rekordy v nejrůznějších kategoriích. Jedním z velice pozoruhodných strojů je také obří dieselový agregát, který pohání kontejnerovou loď. Motor dává výkon desítek tisíc koní a je velký jako panelák.
Další 1 fotografie v galerii
Gigantický motor je velký jako několikapatrová budova / Wikimedia Commons / Wärtsilä-Sulzer

S výstavbou obřích kontejnerových lodí a tankerů souvisí pochopitelně i poptávka po motorech, které by tyto obry světových oceánů byly schopny pohánět. A tak vznikají opravdová monstra. Dieselový motor navržený finskou společností Wärtsilä je opravdu po všech stránkách obdivuhodný. Při délce 30 metrů a výšce téměř 14 metrů připomíná spíše obytný pětipatrový dům.

Monstrum z Japonska

Motor s označením Wärtsilä-Sulzer RTA96-C vyrobili podle návrhu zmíněné firmy v Japonsku. Jedná se o řadový čtrnáctiválec s kubaturou neuvěřitelných 25,5 m3. Na jeden z jeho 14 válců tedy připadá objem 1 820 litrů.

Průměr jednoho válce je téměř metr a zdvih 2,4 metru. Maximální otáčky motoru dosahují 102 otáček za minutu. Celý motor váží 2 300 tun. Jenom více než třináctimetrová kliková hřídel má hmotnost 300 tun. V tomto článku se můžete seznámit s podivuhodným čtrnáctimetrovým podzemním hadem.

Nafta do něj teče proudem

Není divu, že tento motor má také apetit odpovídající jeho rozměrům. Při úsporném režimu spotřebuje za hodinu více než 6 000 litrů paliva. A pokud je v režimu vyššího výkonu, vyskočí hodinová spotřeba na 14 tun paliva za hodinu. Spotřebě ale odpovídá i výkon, kterého má motor opravdu hodně.

Dieselový agregát dává výkon 80 150 kW nebo, chcete-li, 109 000 koní. Kontejnerové lodi o délce 400 metrů tak dokáže udělit rychlost přes 30 uzlů, tedy 55 kilometrů za hodinu. Živit takovou obludu ovšem také není zadarmo. Hodina provozu, podle okolností, stojí asi 80 000 korun. Dále čtěte: (Stalinův pancéřovaný vlak zažil mnoho převratných událostí. Nyní stojí na opuštěné koleji).

Zdroj info: Wartsila.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Epidemie se nebezpečně rozjíždí, bude se zpřísňovat. Změny se chystají již od pondělí

Prošlé mléko, majonézu nebo oleje nevyhazujte. V domácnosti...

Jak zatočit se zápachem ve skříních. Vyzkoušejte aktivní...

I žehličku je třeba zbavit vodního kamene. Jinak může...

Použití jedlé sody na čištění může některé povrchy...

Pokojovky, které dokáží hojně růst i bez světla a dostatku...

Dejte sbohem zamlžování zrcadel v koupelně. Poslouží vám k...

Zavřít reklamu