Archeologové objevili v hrobce zlato a rakev. Ukrývá ostatky manželky posledního Rožmberka

Věda a technika 07. listopadu 2021 | 08:38 — Lukáš Bauer
Čeští archeologové se po desti letech vrátili do rožmberské hrobky, která se nachází v klášteře ve Vyšším Brodě na Českokrumlovsku. V rámci nového výzkumu se archeologové blíže podívali na rakev objevenou vedle sarkofágu Petra Voka. Objevili také ozdoby a rožmberské zlato.
Další 1 fotografie v galerii
Archeologové objevili zlato uvnitř hrobky Rožmberků / Pixabay

Archeologové se opět vrátili na průzkum rožmerské hrobky a objevili další zlato. Prohledali také rozpadající se rakev, která byla umístěna na jednom z cínových sarkofágů. Poprvé se tak podařilo zdokumentovat, jaká byla v rakvi pohřební výbava. Také určili, komu patří kosterní pozůstatky.

Podle vědců přinesl nový průzkum celou řadu indicií, které naznačují, že se jedná skutečně o rakev s ostatky manželky posledního Rožmberka, Kateřiny z Ludanic. Vědci také potvrdili, že ženské ostatky byly uloženy v rakvi z dubového dřeva. Uvnitř truhly se nacházely také luxusní dámské šaty a množství zlatých šperků z rožmberského zlata.

Nejmodernější technologie

Archeologové v rámci nového výzkumu vytvořili digitální kopii Vokova sarkofágu včetně zdobení.  Stejně tak vytvořili také 3D sken renesančního prstenu zdobeného drahými kameny, který byl v roce 2011 objeven na cínové rakvi a který patřil Kateřině z Ludanic.

Prsten je sám o sobě velice vzácný a jeho zpracování naznačuje, že byl vytvořen významnými zlatníky a rytci, kteří byli součástí dvoru Rudolfa II. Archeologové se domnívají, že by se mohlo jednat o zásnubní prsten pro Kateřinu z Ludanic od Petra Voka.

Vědci k výzkumu využili nejmodernější technologii, která je vytvořena na míru těmto výzkumům. Mohou tak udělat detailní průzkum objektu nebo předmětu, aniž by do něho museli invazivně zasahovat.

Opět zapečetěna

Výzkum vědců prozatím končí a hrobka byla opět důkladně zapečetěna. Podle jejich zjištění je v dobrém technickém stavu a není nutné do ní dlouhou dobu vstupovat. Poslední Rožmberkové tak mohou opět nerušeně odpočívat dlouhé desítky let. Dále čtěte: (Unikátní objev v mexické jeskyni. Archeologové našli první indiánskou loď z mayského období).

Zdroj: Česká televize.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země uzavírá své hranice

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Evropa přitvrzuje. Od pondělí se připravte na velké...

Zavřít reklamu