Youtuber objevil velice zvláštního pavouka. Nakonec se ukázalo, že se jedná o neznámý druh tarantule

Věda a technika 07. února 2022 | 07:40 — Lukáš Bauer
Thajský youtuber objevil v pralese velmi zvláštního pavouka, který ho hned na první pohled zaujal. To, co v pralese viděl, oznámil místním expertům, kteří se vydali na popsané místo tohoto tvora najít. Nakonec se jim podařilo získat několik exemplářů a určili, že se jedná o dosud neobjevený druh smrtící tarantule.
Další 2 fotografie v galerii
Youtuber si všiml v pralese velice zvláštního pavouka, který, jak se později ukázalo, byl neznámým druhem tarantule / Depositphotos

JoCho Sippawat je známý thajský youtuber, jehož kanál o přírodě sleduje přes 2,5 milionu uživatelů. Sippawat při toulkách v pralesích nedávno narazil na zvláštního pavouka, kterého našel uvnitř bambusu. Tento zvláštní pavouk ihned upoutal jeho pozornost, a proto se spojil s místními biology, kterým předal několik fotografií.

Vědci se posléze vydali na místo, kde tohoto tvora objevil, a podařilo se jim odchytit několik jedinců. Jak později zjistili, jedná se o zcela nový a dosud neznámý druh ptáčkaře, lidově nazývaného tarantule.

Jejich existence sahá do pradávných dob

Ptáčkaři (Theraphosidae) jsou mohutní, evolučně archaičtí pavouci, kteří obývají tropické a subtropické oblasti téměř celého světa. Pro svou impozantní velikost, pozoruhodný vzhled a snadný chov v zajetí jsou populárními objekty zájmu teraristů. Tato skupina pavouků zahrnuje více než tisícovku známých druhů, ale stále jsou objevováni v pralesních oblastech noví.

Někteří z nich žijí pod zemí, jiní zase v korunách stromů a tento nově objevený obývá duté bambusové stonky. Nový druh proto vědci pojmenovali Taksinus bambus, přičemž jeho genderový název byl zvolen podle thajského krále z 18. století Taksina Velikého.

Pozoruhodný druh

„Tento druh je unikátní, protože je asociován s bambusem a nikdy jsme tento druh ptáčkaře nepozorovali v žádné jiné rostlině. Nebudu přehánět pokud řeknu, že je to teď nejvzácnější thajský ptáčkař,“ citoval arachnologa web Yahoo News.

Jelikož si pavouk nedokáže vytvořit dutinu sám, využívá díry v bambusu, které zanechali jiní živočichové, například brouci či housenky motýlů. Komfort a bezpečnost svého domova si zvyšuje tvořením chodeb z pavučiny. Dále čtěte: (Tento dávno vyhynulý predátor o velikosti pětikoruny měl vskutku velmi pozoruhodný systém vidění).

Zdroj: Zookeys, Smithonianmag.

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Zapíchněte k pokojovým rostlinám hlavičky zápalek. Působí...

Ucpal se vám záchod? Než zavoláte instalatérovi, zkuste...

Jak mít dokonale ozdobený vánoční strom? Udělejte to jako...

Proč se vám doma tvoří prach, sotva ho utřete, a tipy, co s...

Zabraňte rosení oken dřív, než se vám v bytě rozleze...

Když zateplení přestane fungovat, je na čase dát budově...

Zavřít reklamu