Dánští biologové přišli s unikátní technikou, jak celoročně pěstovat oblíbenou pochoutku v podobě smržů
Smrž (Morchella) je rod jedlých vřeckovýtrusých hub z čeledi smržovitých. Výrazným znakem smržů je zvláštní klobouk se sítí žeber připomínající včelí plástev. Existuje mnoho druhů těchto zvláštních hub, z nichž všechny jsou v kulinářském světě ceněny pro svou zemitou až ořechovou chuť.
Smrži se tak ve světě hub řadí k nejžádanějším druhům. Houbaři je obvykle sbírají už od brzkého jara, kdy se vyskytují především v listnatých lesích. Stejně jako většinu dalších druhů hub je však nesmírně obtížné pěstovat i tyhle. Skupina dánských biologů to však dokázala.
Unikátní pěstební technologie
Za projektem The Danish Morel Project stojí dvojice dánských biologů, kteří objevili spolehlivou metodu, jak pěstovat velké množství smržů uvnitř klimaticky kontrolovaného prostředí po celý rok. Jejich technika je vyvrcholením téměř čtyř desetiletí výykumu, na kterém pracovali spolu s Královskou veterinární a zemědělskou univerzitou a Kodaňskou univerzitou.
Jejich pěstební metoda produkuje 4,2 kilogramů hub během 22týdenního pěstebního cyklu, což odpovídá asi 10 kilogramům na metr čtvereční za rok. Ve Spojených státech se cena jednoho kilogramu sušených smržů přitom pohybuje okolo 400 dolarů. Jedná se tak o velice výnosnou činnost.
Výhody pěstovaných smržů
Biologové zjistili, že přidáním trávy do půdy stimuluje smržovo mycelium. Vyšlechtění smrži mají však výhody, které volně rostoucím smržům chybí. Například to, že jsou čisté. Ve členitých kloboucích volně rostoucích smržů se totiž ukrývají slimáci hmyz a další nežádoucí organismy, které se musí nejdříve odstranit. Dále čtěte: (Záhadné obří nádoby z kamene byly objeveny v Indii. Vytvořila je neznámá civilizace).
Zdroj: Smithonianmag, Thedanishmorel.