Supervýkonný rentgen bude odhalovat tajemství tisíce let starých mumií
V období starověkého Egypta, tedy asi před dvěma tisíci lety, zemřela malá holčička, která pravděpodobně pocházela ze zámožné rodiny. Její drobné tělo bylo zabaleno do hedvábného rouna a mumifikováno. Její mumii objevili archeologové v roce 1911.
Nová rentgenová technologie nejen zobrazí téměř původní podobu malého dítěte, ale vědci se s její pomocí budou snažit odhalit, jakým způsobem zemřelo. V této dávné době byla dětská úmrtí velmi častá a průměrná délka života se pohybovala okolo 25 let.
Mumie malého děvčete již byla skenována pomocí CT v roce 2005, nyní byl obraz doplněn speciálním 3D zobrazovacím rentgenem. Spojení těchto dvou technologií ukázalo nebývalé detaily.
Vědci se domnívají, že dítě pravděpodobně zemřelo na úplavici nebo meningitidu. Vzhledem k neporušené kostře a žádnému viditelnému zranění vědci téměř s jistotou vyloučili násilnou smrt nebo smrtelný úraz. Jestli teorii potvrdí i výsledky moderní zobrazovací technologie, bude jasné v lednu příštího roku.
Odborníci nyní doufají, že se pomocí této metody zobrazování dozvědí více o samotné mumifikaci, použitých materiálech a také o tom, jakým způsobem v Egyptě, ale i jinde ve světě mumie uchovávali.
Nová technologie nebude podle slov jejích tvůrců sloužit pouze ke zkoumání mumií. Může mít širokou škálu možných využití v archeologii, biologii, geologii stejně jako v nejrůznějších průmyslových odvětvích.