Záhadně zmizela beze stopy. Dron objevil vrak sto let ztracené ponorky z první světové války

Věda a technika 22. prosince 2017 | 08:29 — Lukáš Bauer
Austrálie po 103 letech rozluštila jednu z největších záhad první světové války, když pomocí vodního dronu objevila vrak ponorky HMAS AE1. Toto plavidlo zmizelo bez jediné stopy během cesty k dobytí Nové Guiney, kterou v té době kolonizovalo Německo.
Další 4 fotografie v galerii
Ponorka z první světové války HMAS AE1 byla nalezena v hloubce 300 metrů / Internet

Dne 14. září 1914 zmizela první ponorka Austrálie HMAS AE1 u pobřeží tehdy Německé Nové Guineje. Osmisettunová ponorka zmizela bez jediné stopy spolu s 35 členy posádky, kterou tvořili australští a britští námořníci. Jednalo se o jednu z největších námořních záhad první světové války.

Od potopení plavidla bylo v průběhu let zahájeno celkem 13 pokusů o její nalezení, ale až výprava z počátku tohoto týdne, kterou vedlo průzkumné plavidlo Fugro Equator, byla úspěšná. Lodní vyhledávací zařízení zaznamenalo velký objekt ve tvaru plavidla na mořském dně v hloubce okolo 300 metrů. Pátrací výprava stála asi jeden milion dolarů.

Vrak ponorky se nachází poblíž novoguinejského Ostrova vévody z Yorku na severovýchodě země. Týmu potápěčů výrazně pomohl s objevem plavidla speciální podmořský dron, který pomocí kamer monitoroval mořské dno z výšky čtyřiceti metrů.

Přesnou příčinu potopení ponorky AE1 bude možné určit až po bližším ohledání vraku. Admirál ve výslužbě Peter Briggs, který byl také členem pátracího týmu, se domnívá, že tragédie mohla být způsobena spíše poruchou nebo jinou nešťastnou událostí uvnitř ponorky. Možnost, že byla napadena a potopena jiným plavidlem, je velmi nepravděpodobná i vzhledem k tomu, že plavidlo zmizelo bez jediného vyslaného nouzového signálu.

„Dnes si konečně můžeme s klidem v srdcích připomenout a uctít památku oběti těchto námořníků pro Austrálii. Věřím také, že objevení vraku přinese rodinám a potomkům posádky klid v duši. Také doufám, že se časem podaří zjistit, co způsobilo potopení ponorky,“ uvedla během tiskové konference Marise Payneová, australská ministryně obrany.

Pátrání po těch, kteří sloužili vlasti a položili své životy, Austrálie nikdy nevzdává. Letos v říjnu například australští námořníci našli potopenou obchodní loď SS Macumba. Toto plavidlo bylo ztraceno v roce 1943 poté, co bylo napadeno dvojicí japonských letadel.

Pomocí moderních technologií se daří objevit stále větší množství vraků z první a druhé světové války. Letos v září byla belgickými lovci vraků objevena německá ponorka typu UB-II, která se potopila také téměř před sto lety.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nová pravidla v Itálii. Jejich porušení vám může dovolenou pořádně prodražit

Bezpečné lyžování v době covidové. Kam se vydat a kde si...

Koronavirus bourá plány a tři evropské země zpřísňují....

Kam se v době covidové vydat za sluníčkem? Tyto destinace...

Komplikace pro turisty, které nikdo nepředpokládal. A další...

Kvůli koronaviru se opět přitvrzuje. Zákaz vycestování ze...

Přestaňte počítat peníze a zažijte dovolenou snů. Díky...

Zavřít reklamu