Čína stále prohrává svou válku proti znečištění. Ročně zde umírá stejně lidí jako během druhé světové války

Věda a technika 11. března 2018 | 12:00 — Lukáš Bauer
Čína se již mnoho let potýká s obrovským znečištěním v okolí velkoměst, což je daň za značný ekonomický růst země a roky zanedbávaný dohled nad emisemi. Vlivem znečištění ročně v Číně zemře až jeden milion lidí. Tamní vláda využívá k eliminaci znečištění i těžkou techniku, ale svůj boj zatím stále prohrává.
Vlivem znečištění v Číně každý rok zemře až milion lidí / Internet

Čína je v současné době jedním z hlavních světových inovátorů v oblasti zlepšení ovzduší ve velkoměstech. Tamní milionová města se totiž doslova dusí smogem a ročně má silně znečištěné ovzduší na svědomí stejně obětí jako během druhé světové války.

Čínská vláda vyhlásila doslova válku tomuto nepříjemnému problému a používá často hrubou sílu, aby znečištění zmírnila. Výrazně se na zlepšení životního prostředí podílí například armáda, která uvolnila až 60 tisíc vojáků, kteří vysazují obrovské lesní plochy srovnatelné s rozlohou Irska.

Další zajímavou technikou je používání vojenských letadel, která kobercovým bombardováním vysazují obrovské množství odolných dřevin v málo zalesněných oblastech. Dělostřelectvo zase vystřeluje do mraků speciální materiál na podporu deště v oblastech, kde je nejvíce potřeba.

Poblíž velkoměst probíhá výstavba speciálních věží, které dokáží čistit ovzduší a v plánech je také výstavba městských výškových budov s vertikálním porostem, které mohou ročně ze vzduchu zachytit až 25 tun oxidu uhličitého a vyrábět asi 60 kg kyslíku denně.

První budou dvě věže pokryté 23 druhy stromů a více než 2 500 kaskádovitými keři. Ve stavbách údajně budou kanceláře, luxusní hotel s kapacitou 250 pokojů, muzeum a dokonce i škola zelené architektury. Oba pilotní objekty, které se později stanou součástí rozsáhlého městského systému, by měly být dokončeny již v příštím roce.

Čína si také klade za cíl rozšířit své lesní plochy na více než 23 procent celkového území do roku 2020. Lesní pokrytí bylo na konci roku 2016 21,7 %. Zvýšení o 1,4 procentního bodu znamená, že objem lesních porostů vzrostl o více než 1,3 miliardy metrů krychlových. Součástí rozsáhlého vládního programu je také vybudování takzvané zelené zdi, která by měla zabránit šíření pouště Gobi z Mongolska.

Zdá se, že čínská vláda dělá opravdu maximum pro to, aby velkoměsta poskytovala lidem skutečně plnohodnotný život. V souvislosti se smogovou krizí také čínské úřady ve velkém uzavíraly továrny, které porušovaly stále se zpřísňující emisní normy (čtěte: Čína řeší problémy s rostoucím množstvím smrtícího smogu. Uzavře téměř polovinu všech továren).

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Riziko povodní: Jak minimalizovat potenciální škody na majetku a zvýšit svou bezpečnost

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu