Na odlehlých ostrovech Antarktidy vědci objevili obrovskou metropoli tučňáků. Daleko od lidí se jim daří

Věda a technika 04. března 2018 | 12:29 — Robert Bureš
Obří superkolonie tučnáků, která je dokonale skrytá před lidmi, byla objevena na vzdálených ostrovech Antarktidy. Vědci odhadují, že zde spokojeně žije až 750 tisíc párů tučnáků kroužkových. Najít takto rozsáhlou populaci tučňáka je v dnešní době skutečný unikát.
Další 3 fotografie v galerii
Téměř jeden a půl milionu tučňáků bylo objeveno na osamělém ostrově / Oxford University

Vědci objevili na odlehlých ostrovech kolem Antarktidy kolonii tučňáka kroužkového, kterou tvoří až 1,5 milionu jedinců. Tisíce kilometrů od nejbližšího člověka se těmto obyvatelům polárních oblastí velmi daří.

Biologové, kteří byli přítomni na místě, odhadují, že v nově objevené superkolonii jich žije více než na celém antarktickém poloostrově. Unikátní objev je nejen připomínkou toho, jak málo informací o naší planetě stále máme, ale vědcům také dává naději na lepší budoucnost tučňáků, než kterou donedávna předpovídali v souvislosti s globálním oteplováním.

Nikoho z vědeckých týmů, kteří se zabývají studií populace tučňáků, dodnes nenapadlo, že by se odlehlé skalnaté ostrovy mohly stát jejich domovem, a už vůbec nikdo nepředpokládal, že jich tu najdou 1,5 milionu. Vědci přitom vědí, že ještě před několika desítkami let na těchto ostrovech populace tučňáka nebyla zaznamenána.

Ostrovy jsou velmi vzdálené od antarktické pevniny a jsou obklopeny silným mořským ledem. Díky tomu zůstaly naprosto izolovány od zbytku světa, chráněny před účinky změn klimatu a lidské činnosti.

V roce 2014 si vědci všimli zvláštnosti na satelitních snímcích NASA, která byla prvním vodítkem poukazujícím na aktivitu tučňáků. Na ostrovech objevili nové skvrny, které, jak se později ukázalo, byly guánem, tedy nahromaděným trusem mořských ptáků, který se za roky nashromáždí do mohutných vrstev.

O rok později se na ostrovy vydala expedice, která, když dorazila na místo, doslova zalapala po dechu. Na ostrově na ně čekalo překvapení v podobě 751 527 párů tučňáka kroužkového. Podle slov jednoho z členů expedice se voda kolem ostrova doslova vařila, jak tučňáci skákali do vody za potravou.

Vědci nyní chtějí zahájit podrobný výzkum v celé oblasti a lépe pochopit, proč v některých částech zejména západní Antarktidy populace klesají, zatímco nově objevené kolonii se velice daří. Odhadují, že to může souviset s dostupností potravy v kombinaci s klimatickými změnami.

Tučňák kroužkový se živí především krilem, ale loví také ryby nebo hlavonožce. Jeho tělo je podobně jako u ostatních druhů výborně přizpůsobeno k potápění a plavání pod vodou. Tvar jeho těla připomíná torpédo, doslova kopíruje vlnu, protože začíná užším zobákem a hlavou.

Antarktida je v poslední době zdrojem výjimečných objevů, tato věčně zamrzlá oblast světa totiž ukrývá stále mnoho tajemství. V minulém roce vědci například objevili rozsáhlý tisíce let ukrytý ekosystém v ledových jeskyních (Čtěte: V teplých jeskyních, hluboko pod ledem Antarktidy, se nachází neznámé druhy tvorů a rostlin).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu