Rozbitý displej je nejčastější závadou chytrých telefonů. Díky novým materiálům bude již brzy minulostí!
Asi každý uživatel chytrého telefonu zažil někdy ten nepříjemný pocit, když mu upadl telefon displejem na zem, s napětím ho zvedl a zjistil, že jeho krásný telefon už není co býval, protože displej je rozbitý na tisíc drobných kousků.
Displej je dnes Achillovou patou většiny chytrých telefonů a platí pravidlo, že čím dražší, větší a designovější telefon, tím náchylnější je jeho displej k prasknutí. Na vině je vodivé sklo, které je nejen velmi drahé, ale také velice křehké.
Nyní přišli vědci s novým pokročilým materiálem, o kterém si myslí, že by mohl znamenat konec rozbitým displejům a navíc celou výrobu podstatně zlevnit.
Nový materiál je vyroben metodou vrstvení hexagonálního nitridu boru (h–BN), grafenu a supravodivého C60. Tento nový materiál je nejen mnohem odolnější proti prasknutí, ale je to také velice rychlý vodič elektrické energie, což je pro správnou funkci dotykového displeje nezbytné.
C60 se dnes běžně používá například v solárních článcích a není tak vyloučeno, že se jednoho dne podaří skloubit dotykový displej s funkcí solárního panelu. To by přineslo v oblasti chytrých telefonů naprosto revoluční změnu, protože takový telefon by bylo možné bez problémů dobíjet pomocí sluneční energie.
Technicky je nový materiál konstruován pomocí grafenu a uhlíku, který je mnohem pevnější než ocel, ale zároveň velice lehký a vodivý, zatímco vrstva (h–BN) zajišťuje rychlý pohyb elektronů mezi dvěma supravodivými materiály grafenem a C60.
Pokud jsou správně vrstveny jeden nad druhým, vlastnosti těchto tří průhledných materiálů se navzájem skvěle doplňují. Kombinace těchto materiálů způsobuje velice rychlý pohyb elektrické energie uvnitř materiálu.
„Materiál má podobné vlastnosti jako silikon, ale má mnohem lepší chemickou stabilitu, váhu a flexibilitu,“ řekl Elton Santos z Queen's University, který se na vývoji podílel.
Nový speciální materiál může mít podle Santose mnohem širší využití než pouze displeje smartphonů. „Není těžké si představit, že jednou budeme mít čelní skla automobilů s funkcí dobíjení, nebo solární skla doma i v kanceláři, stejně jako nerozbitné talíře a sklenice,“ uvedl dále Santos.
Novinka totiž nemá téměř žádné nevýhody a je tedy skutečně pravděpodobné, že se v příštích létech dostane do výroby pro komerční využití a rozbitý displej telefonu už nebude postrachem nás všech.