Vyhořelé jaderné palivo je postrachem všech. Existuje však elegantní způsob, jak ho použít
Vědci použili ochuzený uran, tedy problematický jaderný odpad, který pomáhá vyvolat cennou chemickou reakci. Zkombinovali ochuzený uran s oktatriynylem a ligandem do komplexu nazvaného uran III. Tento katalyzátor přeměnil ethylen na ethan v reakci zvané hydrogenace. Stejným způsobem získáváme například hydrogenované oleje pro použití v potravinách.
Chytrá přeměna
V nové vědecké metodě je organokovová molekula založená na ochuzeném uranu katalyzátorem, který přidává vodík do ethylenu. Ethan je životně důležitý kus toho, co se nakonec stává plastickým díky jeho přeměně na ethylen. Když se plastový průmysl odvrátil od omezených přírodních materiálů k petrochemikům, cílem bylo snížit dopad na životní prostředí tím, že se vyrobí hojnější a levnější plast. Proměna etanu na ethylen byla obrovským průmyslovým cílem, protože ethylen se používá ve výrobě plastů a stále je vysoce ceněný.
Provést to ale obráceně, tedy přeměnit ethylen na etan, je odrazovým můstkem, který povede ke složitějším reakcím. Etanová rodina zvaná alkan zahrnuje propan, metan a parafin. Všechny jsou cenné jako paliva v různých aplikacích a je možné, že stejný katalyzátor na bázi uranu může pomoci hydrogenovat jiné sloučeniny do těchto cenných materiálů. Vědci jsou nyní velmi optimističtí a jsou rádi, že mají použití pro ochuzený uran, čímž by zároveň vyřešili i problémy s jeho skladováním.
Využití v rámci výzbroje
Vyhořelý ochuzený uran použila už jako součást některých zbraní a vojenské výstroje i americká armáda. Aby ale ochuzený uran mohl být používán stabilně i ve vojenském průmyslu, zabere zřejmě ještě hodně času. Zatímco přeměna ethylenu na etan je starý nápad, nikdo nikdy dosud nepoužil uran. Skutečnost, že nyní toto vyhořelé palivo našlo nové uplatnění, je velmi užitečným krokem pro celý svět. Dále čtěte: (V Evropě se záhadným způsobem zvyšuje radioaktivita. Naměřená byla i v Česku).