V Čínské jaderné elektrárně se děje něco velmi znepokojivého. Informace zveřejnila americká vláda

Energetika 16. června 2021 | 08:49 — Lukáš Bauer
Americká vláda uvedla, že má zprávy o možné hrozbě v čínské jaderné elektrárně Tchaj-šen, která se nachází v provincii Kuang-tung. Dění okolo komplexu jaderné elektrárny se znepokojením sleduje také Hongkong, přičemž se hovoří o možném úniku radioaktivity.
Další 2 fotografie v galerii
Čínská jaderná elektrárna má možná technické problémy / Depositphotos

V Hongkongu panují značné obavy z aktuálního dění v čínské jaderné elektrárně Tchaj-šen v provincii Kuang-tung. Zprávy o možné hrozbě zveřenila počátkem týdne světová média na základě zprávy americké vlády, která hovoří o technických problémech, které se Čína snaží maskovat zvyšováním limitů. Některé informace také naznačují, že v zařízení elektrárny mohlo dojít k úniku radioaktivity.

Komplex jaderné elektrárny Tchaj-šen je vzdálený jen 135 kilometrů od Hongkongu, a proto u tamních obyvatel vzbuzují informace o technických potížích značné obavy. Podle informací americké vlády, totiž francouzský Framatome varoval před bezprostřední radiologickou hrozbou. Tento podnik, který Číně pomáhá s provozem jaderné elektrárny, uvedl, že se čínské úřady snaží zvyšovat limity povolené radiace, aby nebylo nutné jadernou elektrárnu odstavit.

Problém s palivovými tyčemi

Francouzská společnost Framatome, jež je jadernou divizí EDF, ve své zprávě uvedla, že řeší výkonové záležitosti elektrárny. Během provozu byly údajně v zařízení naměřeny vysoké koncentrace vzácných plynů kryptonu a xenonu v hlavním okruhu prvního bloku elektrárny. Podle francouzů tyto koncentrace naznačují, že mohlo dojít k problémům s palivovými tyčemi.

Podle EDF však tyto koncentrace nenaznačují, že by elektrárnu musela nutně postihnout havárie nebo že došlo například k tavení jádra. Nebezpečné koncentrace se tak stále pohybují na hranici takzvaných kontrolovaných emisí. Čínská společnost CGN ke zprávě uvedla, že samotný provoz i okolí elektrárny jsou zcela bez rizika a nejsou na místě žádné obavy.

Stále panují obavy

Správkyně Hongkongu Carrie Lamová pro agenturu AFP uvedla, že radiace na jejich území byla v pondělí i v úterý bez známek jakéhokoliv zvýšení, ale i tak budou situaci kolem elektrárny i nadále monitorovat. Nyní chce požádat čínskou stranu, aby vydala prohlášení a informovala veřejnost o dalším plánovaném vývoji. Dále čtěte: (Vyhořelé jaderné palivo je postrachem všech. Existuje však elegantní způsob, jak ho použít).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Akcie, nemovitosti a další možnosti, které je dobré zvážit, pokud chcete do deseti let zbohatnout

Kávovou sedlinu můžete ještě šikovně využít. Připravte...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Prášek, gel nebo kapsle. Srovnání účinků pracích...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Dekorace do domácnosti: Nápady a inspirace

Zubní pasta v domácnosti: Navrátí lesk hrncům i šperkům,...

Zavřít reklamu