Lidé v České republice čelí podvodným prozváněním. Dejte si pozor, ať nejste mezi okradenými

PC a Mobil 17. listopadu 2019 | 13:48 — Lukáš Bauer
Mobilní operátoři opět varují, před podvodným prozváněním, takzvaným wangiri, kterým se útočníci snaží vylákat z lidí peníze tím, že zavolají zpět. Většinou se jedná o telefonní čísla ze severoafrických zemí, kde se tarify pohybují až v desítkách korun za minutu. Mobilní operátoři se tyto hovory snaží blokovat.
Další 2 fotografie v galerii
Podvodný scénář wangiri je opět v Česku / Internet

Lidé v České republice opět čelí podvodným voláním z čísel pocházejících ze severoafrických zemí. Jedná se o čísla s předvolbou +236 nebo +225, která prozvání mobilní čísla a útočníci vydělávají na vysokých tarifech, kterými jsou čísla zpoplatněna. Při zpětném zavolání tak uživatel může přijít o nemalé částky.

Tyto podvody jsou známé po celém světě, přičemž organizované skupiny, které za podvody stojí, je velice těžké vypátrat. Podvod je velice sofistikovaný a má vysokou míru úspěšnosti. Vše navíc obsluhuje automat, který dokáže vytáčet i několik desítek hovorů za minutu.

Wangiri se v České republice objevují s periodickou pravidelností. Operátoři se sice snaží známá podvodná čísla blokovat, ale podvodníci je neustále mění, takže je blokace vždy s výrazným zpožděním.

Podvod wangiri je založen na principu přesměrování často ukradeného číselného rozsahu většinou alternativních operátorů. Organizátor podvodu pak profituje na propojovacích poplatcích, které se často pohybují v desítkách korun.

Nejlepší obranou, jak se uchránit od nemilého překvapení v podobě vysokého vyúčtování od mobilního operátora, je proto na nevolat na neznámá čísla, která připomínají pevnou linku. Některé typy chytrých telefonů navíc zobrazují zemi, do které předvolba patří, což může uživateli také napovědět, že se jedná o podvod. Dále čtěte: (Facebooku uniklo velké množství dat. Telefonní číslo si mohl zjistit kdokoliv).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Josef Maršálek přiznává: Pečení jsem obětoval všechno, česká cukrařina je neuvěřitelně komplikovaná

Boty mohou přežít generace. Každý druh kůže si však...

Pokud vás čeká rekonstrukce domu, možná oceníte pár tipů,...

Nejlepší doba na sázení trvalek je nyní, rostlinky stihnou v...

Pokud plánujete pořídit nemovitost, přichází nejlepší...

Jak vybrat barvu sedačky, aby se do obývacího pokoje co...

Vyrobit si věnec na dveře zvládne každý. Vsaďte na...

Zavřít reklamu