Na dně Černého moře leží nejstarší vrak lodi na planetě. Plavidlo je ve velmi dobrém stavu

Věda a technika 24. října 2018 | 09:56 — Lukáš Bauer
Podmořští archeologové objevili v Černém moři vůbec nejstarší dochovaný vrak lodi. Plavidlo pochází z antických dob a potopilo se přibližně v roce 400 před naším letopočtem. Podle průzkumu podmořským dronem je navíc zřetelné, že vrak je ve velmi dobrém stavu.
Archeologové objevili tento vzácný vrak antické lodi v Černém moři / Internet

Archeologové našli nejstarší dochovaný vrak lodi. Zbytky antického plavidla byly objeveny v Černém moři. Plavidlo, jehož stáří je odhadováno na 2 400 let, je podle expertů v mimořádně dobrém stavu. Dochovaly se dokonce i stěžně a kormidlo. 

Podmořští archeologové za pomoci speciálních přístrojů v černomořské oblasti objevili více než 60 vraků z nejrůznějších období. Zdejší vody jsou totiž pro uchování vraků téměř ideální. V hloubkách okolo 150 a více metrů, kde byla většina vraků objevena, totiž žije jen minimum organizmů, které by vraky mohly rozkládat.

Vzácný antický vrak byl objeven přibližně 80 kilometrů od bulharského pobřeží. Vědci zachytili třiadvacet metrů dlouhý vrak pomocí snímů z podvodního dronu. Extrémně vzácný vrak antické lodi dosud archeologové znali jen z některých vyobrazení.

„Nevěřil bych tomu, že je možné najít loď z antického světa, takřka nedotčenou, která leží pod dvěma kilometry vody. Změní to naše porozumění dějinám mořeplavectví a antickému umění stavby lodí,“ uvedl pro britská média vedoucího projektu Jona Adams.

Stáří lodi odborníci určili pomocí radiokarbonové metody, vrak však budou prozkoumávat výhradně pomocí dálkově ovládaných ponorek. Vyzvedávat vrak nad hladinu podle nich nemá smysl. Dále čtěte: (V Egejském moři leží celá flotila vraků dávných plavidel a vzácných artefaktů).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Nebudete věřit vlastním očím. Podívat se na některá místa je neuvěřitelný adrenalin

Místa v Česku, která vás pohladí po duši a vyčarují...

Dokonalá pastva pro oči. Poznejte výjimečná místa v...

Hoďte starosti za hlavu. Čarokrásná místa, kam můžete...

Nejkrásnější střediska Itálie otevírají a slibují...

Připravte se na léto. Úžasné ostrovy ve Středozemí, o...

Krásná, ale opomíjená města Česka. Kam se vyplatí vyrazit...

Zavřít reklamu