V Praze byly objeveny zbytky středověké tvrze z 14. století. Na místě probíhají archeologické práce
Unikátní objev se podařil během rekonstrukce jinonického zámku v Praze, kde archeologové odkryli velice zachovalé zbytky středověké tvrze. Tato tvrz je podle památkářů jednou z nejzachovalejších, které byly na území Prahy objeveny. Součástí nálezu je také unikátní mostní konstrukce
O objevu základů starověké stavby, která vznikala v několika fázích a je spojena s osobnostmi, které působily v okolí dvora Jana Lucemburského či Karla IV., informovala developerská společnost na svých stránkách.
„Starší část nalezeného panského sídla spadá do období počátku 14. století, mladší část je potom spojena s obdobím kolem roku 1350. Nejmladší fáze zkoumaného areálu spadá do širší doby husitské revoluce, kdy objekt náležel Starému Městu pražskému,“ uvedl Tomasz Cymbalak, vedoucí archeologického výzkumu a pracovník Národního památkového ústavu.
Součástí tvrze je také přibližně pětimetrový vodní příkop, který překlenovala dvojice dřevěných mostních konstrukcí. Vodní příkop byl spolu s takzvanou vlčí jámou součástí obranného systému.
První zmínky o tomto místě pocházejí z roku 1088, kdy na místě stál původní dvorec. Samotná tvrz, která byla zničena během třicetileté války, pak pochází až z roku 1621. Do roku 1945 areál zámku vlastnili Schwarzenbergové a později se stal vlastnictvím státu. Dále čtěte: (Vědci přišli na unikátní způsob, jak proměnit nehostinnou poušť v úrodnou krajinu).