Archeologické nálezy z Číny naznačují, že s kouřením marihuany začali lidé už před několika tisíci lety
Stále více zemí se v poslední době přiklání k určité formě legalizace užívání konopí. Užívání této lehké drogy však rozhodně není ničím novým, jak naznačují důkazy z Číny. Rituální předměty totiž odhalují, že tuto drogu kouřili lidé již před 2 500 lety.
Archeologové v západní Číně objevili rituální předměty, které se používají k pálení vonných látek. V nádobě na uhlíky však vědci našli zbytky konopí s vysokým obsahem psychoaktivní látky THC. Dávní Číňané pravděpodobně konopí sypali na uhlíky a vdechovali uvolňující se kouř.
Konopí se v těchto dobách využívalo při obřadech, kde se lidé v kombinaci s hudbou snažili komunikovat s přírodními duchy. Na objevu je zvláštní to, že lidé již tenkrát sklízeli odrůdy konopí s vysokým obsahem THC.
Během vykopávek vědci také zkoumají stav konkrétních nálezů a všimli si, že jedna z nádob je mnohem více ohořelá než druhá. Tato byla použita pravděpodobně při pohřbu ostatků, které archeologové v místě také objevili.
Podobné, i když mladší nálezy archeologové už dříve našli třeba na severu Číny nebo v pohoří Altaj v Rusku. Dvojice archeologů, která pohřebiště objevila, také odhaduje, že právě z Pamíru se užívání konopí rozšířilo dál do Asie a později Evropy. Přes tuto oblast totiž vedla důležitá obchodní cesta známá jako Hedvábná stezka. Dále čtěte: ().