Záhadný vodní červ z Filipín dokáže kromě dřeva pojídat i kameny
Vědci popsali dosud neznámý druh šášně, která kromě dřeva dokáže pojídat i kameny. Šášně jsou druhem vodního červa, který je známý tím, že vyvrtává otvory do lodí. Speciální sekret, který červ vylučuje, vyvtoří poté na vnitřní straně otvoru vápenitou trubičku.
V dávných dobách, kdy bylo dřevo hlavním stavební materiálem používaným ke stavbě lodí, byl tento červ skutečným postrachem námořníků. Díry, které tento červ v lodi dokázal vytvořit, byly totiž dostatečně velké na to, aby se plavidlo potopilo.
Existuje dokonce zmínka z roku 1731, kdy šášně zničily pobřežní hráze v Nizozemsku natolik, že došlo k jejich protržení. I dnes ale působí značné škody na vodních stavbách i na moři.
Nově objevený červ, který pochází z Filipín, však dokáže požírat i kameny. Vědci tento druh poprvé objevili v roce 2006, ale až nyní byl detailně popsán. Šášně z Filipín jsou poměrně drobé a měří jen 15 centimetrů.
Na rozdíl od ostatních mají ale velice vyvinuté zuby, kterými jsou schopné rozdrtit kameny. Vědci se domnívají, že z vápencových kamenů získávají tímto způsobem živiny pro organismy žijící uvnitř jejich dýchacího ústrojí. Dále čtěte: (Dvojici potápěčů vyděsil mořský tvor, který připomíná obrovského hada).