Pradávná záhada kolem Stonehenge byla rozluštěna. Vědcům pomohl dávno ztracený úlomek
Britským vědcům se podařilo rozluštit letitou záhadu kolem původu obřích balvanů, které tvoří Stonehenge. K rozpoznání místa, odkud kamenné bloky pocházejí, vědcům dopomohl dávno ztracený úlomek jednoho z nich. Vědci nad touto otázkou léta bádali, protože podobný druh kamene se v okolí Salisbury nenachází.
Odborníci se dlouho domnívali, že by kameny mohly pocházet z 25 kilometrů vzdálené lokality Marlborough Downs. Vědci již dříve potvrdili, že většina kamenů Stonehenge má podobné složení jako tamní pískovcový masiv. Nový výzkum však ukazuje něco jiného.
Přeprava třicetitunových bloků
Podle závěru studie je stavba Stonehenge tvořena dvěma druhy kamenů, tmavšími a světlejšími. Díky získaným rozborům vědci zjistili, že větší světlejší kameny pocházejí ze vzdálených Preselských vrchů v jihozápadním Walesu. Jak přibližně třicetitunové bloky kamene neolitičtí lidé přepravovali na takovou vzdálenost, zůstává nejasné.
Vědci zkoumali všechny zbývající stonehengeské monolity pomocí rentgenové fluorescence, čímž potvrdili, že velká většina z nich má velmi podobné chemické složení a pochází ze stejného místa. Studovali také různé vzorky konkrétního druhu pískovce ze Stonehenge z různých míst z celého jihu Anglie od Norfolku po Devon.
Vyvrtaný úlomek
Zcela klíčovým se však stal ztracený, přibližně metr dlouhý úlomek jednoho z kamenů, který byl odvrtán v 50. letech minulého století. Vědci jeho část rozdrtili a zjistili tak zcela přesné složení kamene. Tento kus Stonehenge putoval po americkém kontinentu, kam ho dovezl muž jménem Robert Philips, který ho dostal jako suvenýr. Dále čtěte: (Poblíž legendami opředeného Stonehenge byl objeven podivný kruh).