Vědci objevili podivnou černou kometu. Její složení je zatím záhadou

Věda a technika 26. dubna 2022 | 07:14 Lukáš Bauer
Nedávný objev mimořádně velké komety, která se k nám blíží z dálky, kam nepronikla žádná pozemská sonda, vzbudila u odborné veřejnosti velké nadšení. Následné výpočty však ukázaly, že tato kometa je ještě větší, než se předtím domnívali a navíc je doslova černá jako uhel, což u převážně ledového tělesa bývá nezvyklé.
Další 1 fotografie v galerii
Obrovská kometa pochází z velké dálky / NOIRLab / volný zdroj foto

Skupina vědců analyzovala záznamy blížícího se obřího tělesa, které bylo již dříve označeno za obří kometu. Díky počítačovému modelování a předchozím pozorováním se podařilo určit, že těleso měří bezmála 130 km a dosahuje hmotnosti 500 bilionů tun. Jedná se tak o největší kometu, která byla zatím pozorována. Novou studii zveřejnil vědecký časopis Astrophysical Journal Letters.

Těleso nese označení 2014 UN271. Je známé také jako Bernardinelliho-Bernsteinova kometa, na počest objevitelů Pedra Bernardinelliho a Garyho Bernsteina. Toto těleso bylo objeveno při analýze archivních záběrů projektu mapování oblohy Dark Energy Survey, kde byla zpozorována téměř 5 miliard kilometrů od Země.

Gigantická kometa

Těleso samo o sobě nenaznačovalo, žádné mimořádné rozměry až do chvíle, kdy vědci zjistili, že se jedná o kometu. V takové dálce by totiž už žádná kometa neměla být viditelná. Bernardinelli a Bernstein rozpoznali ledové těleso protáhlého tvaru. Z dostupných dat však nedokázali stanovit jeho rozměry.

Jednou z hlavních překážek byla skutečnost, že jej obklopuje jasný opar sublimujících plynů - takzvané koma, který zároveň vytváří pro komety typický zářivý ohon. Přestože je kometa vzdálena 3,2 miliardy světelných let od Slunce, teplo na ní působící je dostatečné k tomu, aby z ní sublimoval oxid uhelnatý, který tvoří podstatnou část její zmrzlé hmoty.

K následnému stanovení rozměrů této komety použil tým astronomů Hubbleův vesmírný teleskop, který těleso zaměřil v letošním roce. Následné počítačové modelování určilo přibižný rozměr i tvar celého tělesa. Výzkumníci následně provedli dodatečná pozorování pomocí soupravy radioteleskopů ALMA v Chile. S pomocí dodatečných dat upřesnily odhady impozantních rozměrů této komety.

Jen špičkou ledovce

Vědci také zjistili, že přibližně jednou za 3 miliony let se dostává do vzdálenosti až 1 světelného roku od Slunce. Pochází tedy z Oortova mraku. Jedná se o mračno ledových těles, rozprostírající se 2000 až 200 000krát dále od Slunce než Země. Vědci jsou přesvědčeni o tom, že ve vesmíru existuje obrovské množství ještě větších komet, které však v temnotě unikají pozorování vesmírnými teleskopy. Dále čtěte: (V Indii spadly z nebe záhadné kovové předměty. Podle expertů mohou pocházet z čínské rakety).

Zdroj: Astrophysical Journal Letters, 360onhistory

Témata: kometa, uhlí, složení,
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Zdecimovaní Rusové omylem sestřelili vlastní letadlo. Nyní zaútočí na kybernetické cíle, tvrdí rozvědka

Vosy si začínají hledat místa pro svá hnízda. Ucpěte...

Šeřík teď kvete všude kolem nás. Vyrobte si z něj vlastní...

Nepříjemný zápach z myčky i umytého nádobí. Zlikvidujte...

Jak zaručeně odstranit žluté skvrny na tričku v podpaží....

Využití olivového oleje v domácnosti. Ochrana zahradního...

Zbavte se zatuchlého prádla pomocí octa nebo vodky

Zavřít reklamu