Nejen evropské řeky zejí prázdnotou. Velcí tvorové z vodních toků rychle mizí

Věda a technika 24. ledna 2020 | 07:22 — Lukáš Bauer
Skupina německých biologů z Leibnitzova ústavu nedávno upozornila na znepokojivou situaci ohledně stavu větších živých tvorů nejen v evropských řekách. Podle závěrů jejich studie totiž za posledních čtyřicet let zmizelo téměř 90 procent všech velkých sladkovodních zvířat.
Další 3 fotografie v galerii
Řeky po celém světě přicházejí o velké živočichy / Depositphotos

Němečtí biologové nedávno zveřejnili studii, která varuje před razantním úbytkem sladkovodních živočichů. Podle jejich výzkumu tak během čtyřiceti let zmizela z řek většina velkých ryb, savců a ptáků. Vědci tvrdí, že vymírání života v řekách se týká prakticky celého světa kromě nedostupné Antarktidy.

Jezera a řeky pokrývají pouze jednu setinu povrchu Země, ale jsou domovem třetiny všech obratlovců. Tyto říční ekosystémy jsou podle biologů značně ohroženy a život v řekách stále mizí. Vědci se přitom zaměřili na tvory, kteří žijí v blízkosti vodních toků a váží více než třicet kilogramů.

Podle jejich výzkumu došlo k největšímu, asi osmdesátiprocentnímu úbytku těchto tvorů mezi roky 1970 a 2012. Největší úbytky evidují vědci v oblasti Malajsie, jihovýchodní Asie a také Číny, kde vymřelo až 99 procent velkých sladkovodních zvířat.

Nejohroženější jsou jeseter a sumec

Mezi nejohroženější tvory patří například jeseter a sumec, kterých ubylo až 94 procent. Velké ztráty ale zaznamenali vědci také u plazů. Za klesajícím množstvím velkých zvířat je hlavně nadměrný lov a stav řek, které jsou stále více regulovány přehradami a zpevněnými břehy.

„Asi osm set z nich je navíc plánováno zbudovat v kriticky důležitých místech s vysokou biodiverzitou a doposud velkým množstvím megafauny, jako je oblast Amazonky, Konga, Mekongu nebo Gangy,“ uvedl hlavní autor studie Fengzhi He.

Vědci ale také upozorňjí na fakt, že některým velkým tvorům, kteří téměř vyhynuli, se nyní daří. Mezi ty patří například americký bobr nebo jeseter sachalinský, kteří žijí v Severní Americe. Evropské řeky si však nevedou příliš dobře kvůli tom, že protékají mnoha státy, a proto je velmi náročná koordinace ochrany zvířat. Dále čtěte: Záhadná smrt stovek mořských želv objasněna. Vědci objevili překvapivou příčinu.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu