Vědci objevili techniku, kterou lze přeměnit různé druhy odpadu na velice odolný materiál grafen

Věda a technika 31. ledna 2020 | 07:55 — Lukáš Bauer
Vědcům se podařilo vyvinout proces, díky kterému jsou schopni přeměnit téměř libovolný odpad s obsahem uhlíku na velice odolný materiál, takzvaný grafen. Díky této technologii zvané flash graphene by tak bylo možné likvidovat odpad a používat ho pro výrobu grafenu, což by mohlo mít velice pozitivní vliv na životní prostředí.
Další 2 fotografie v galerii
Grafen je velice pevný materiál / Internet

Skupina vědců vyvinula postup, kterým dokáží z téměř libovolného odpadu s obsahem uhlíku vytvořit velice odolnou grafenovou strukturu. Touto technologií tak dokáží přeměnit v grafen odpad od banánových slupek až po pneumatiky.

Novou technologii vědci nazvali flash graphene, protože je rychlá a levná. Celý proces je založen na zahřívání odpadu na vysokou teplotu okolo 2727 stupňů Celsia. Během této tepelné úpravy dojde k přerušení uhlíkových vazeb uvnitř materiálu, které jsou poté dalšími procesy rekonstruovány na grafenovou strukturu. 

Celý proces je také extrémně rychlý, protože probíhá v řádu několika milisekund. Díky této technologii tak vědci dokáží zpracovat materiály, které jsou jinak pro recyklaci nepoužitelné, což je velký krok k ekologickému zpracování odpadu.

Nejenže to nabízí způsob, jak využít odpadky, které by se jinak zlikvidovaly, ale je to účinný a levný způsob výroby grafenu, který lze poté využít různými způsoby šetrnými k životnímu prostředí.

„Už jsme dokázali, že jakákoliv pevná látka na bázi uhlíku, včetně směsných a plastových odpadů či gumových pneumatik, může být přeměněna na grafen,“ uvedl chemik James Tour z Rice University.

Dosavadní procesy na výrobu grafenu z odpadu nebyly příliš efektivní, nebo s nimi bylo možné vyrobit jen velice malé množství grafenu. Základem nové metody je takzvané Jouleovo teplo, které vzniká ve vodiči průchodem elektrického proudu. Díky rychlému teplu se uhík přeměňuje na grafen, který se již osvědčil jako velice pevný materiál nebo příměs dalších materiálů. Dále čtěte: Vědci vyvinuli zcela nový druh betonu. Stane se stavebním materiálem budoucnosti.

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Živořící automobilový trh rozvířila obří zakázka

Židle musí umět víc, než jen zapadnout do interiéru. O...

Každému ptáčkovi se v zimě zavděčíte trochu jiným...

Vyrobte dětem krásný adventní kalendář. Třeba z krabiček...

Než zahradní nábytek definitivně schováte, vyčistěte z...

Pokud nemáte čas nebo energii, ale přejete si psa, musíte...

Blíží se čas na výsadbu česneku. Klidně jej ale můžete...

Zavřít reklamu