Koronavirus ochromil život na Zemi a plíce mnoha lidí. Teď opět dýchá naše planeta
Jak ukazují data z družic Evropské vesmírné agentury (ESA), boj proti koronaviru přináší také vedlejší pozitivní výsledky. V ovzduší totiž s omezením výroby a průmyslu dramaticky klesají emise oxidu dusičitého. Díky snížené produkci data ze satelitů ukazují až 40procentní pokles tohoto skleníkového plynu.
Místem odkud se nákaza rozšířila do celého světa, je čínské město Wu-chan. Čína má také nejvíce nakažených, nákazou se infikovalo 81 tisíc lidí. Již během ledna proto tamní úřady začaly zavádět velice přísná opatření, která zahrnují omezení dopravy stejně jako průmyslové výroby.
Díky tomu se podle údajů ze satelitů emise některých plynů nad Čínou začaly výrazně snižovat dokonce až na úrovně před průmyslovou revolucí. Data jsou sice poměrně nepřesná, jelikož na ně má vliv počasí, ale výrazně klesající trend emisí zejména skleníkových plynů je jasně patrný.
Podle dat Evropské kosmické agentury v některých částech Číny také poklesl počet prachových částic v ovzduší. Stejný vývoj zaznamenala také například Itálie, zejména pak její severní část, kde je prakticky celý rok silné znečištění oxidem dusičitým.
„Zatímco během prvních pěti týdnů roku žádný jasný trend patrný není, od šestého týdne dále pozorujeme trend mírného poklesu. Průměrné koncentrace NO2 se v lednu pohybovaly kolem hodnoty 65 mikrogramů na metr krychlový, v únoru již poklesly na 45 mikrogramů a v první polovině března dosahovaly hodnoty přibližně 35 mikrogramů,“ uvedli ve studii vědci. Dále čtěte: (V čínském městě řádí záhadná epidemie. Úřady vyšetřují, co virové onemocnění způsobilo).