Vědci objevili tohoto zvláštního tvora v Jižní Americe. Je doslova mistrem kamufláže

Věda a technika 29. dubna 2020 | 08:59 — Lukáš Bauer
Takzvané želvy mata mata, které žijí v Jižní Americe, jsou proslulé svou schopností naprosto splynout se svým okolím. Želvy dokáží dokonale splynout ve vodním prostředí, jelikož připomínají kámen, nebo řasu. Vědci však nyní zjistili, že tento tvor existuje přinejmenším ve dvou různých druzích.
Další 2 fotografie v galerii
Želvy mata mata jsou proslulé svým maskováním / senckenberg

Jihoafrické želvy mata mata jsou známé díky své schopnosti se výborně maskovat ve vodním prostředí. Tuto vodní želvu, pokud se nehýbe, je prakticky nemožné objevit, protože se dokonale ztratí mezi kameny a řasami. Vědci však nyní zjistili, že to, co považovali celou dobu za jediný druh želvy rodu chelus, jsou ve skutečnosti dva různé druhy.

Vědci si totiž již dříve všimli velkých fyzických rozdílů mezi želvami mata mata z různých oblastí Jižní Ameriky, což vyvolalo spekulace o jejich druhové rozmanitosti. Želvy se liší různými znaky, ale k určení, zda se jedná o odlišný druh, chyběly vědecké důkazy.

Přestože jsou tyto želvy všeobecně známé díky svému poněkud bizarnímu vzhledu a neobvyklému chování při krmení, o jejich genetice toho bylo známo překvapivě málo. Vědci proto provedli podrobnou genetickou analýzu a došli k závěru, že se skutečně jedná o nejméně dva různé druhy.

Podle analýzy se oba popsané druhy začaly lišit asi před 12,7 miliony let, během pozdního miocénu. Bylo to přibližně ve stejnou dobu, kdy se kombinovaná Amazonská a orinokská pánev rozdělila na dvě. 

Tito drobní plazi se vyznačují velice dlouhými krky, klínovitě tvarovanými hlavami, širokými ústy a především kůrovitými krunýři, které jsou často porostlé řasami. Díky tomu jsou želvy velice dobře maskovány a mohou výborně útočit na svou kořist ze zálohy.

Želva trpělivě čeká, dokud se k ní nepřiblíží ryba na dostatečnou vzdálenost. Poté bleskově vystrčí hlavu a ve svém hrdle vytvoří velký podtlak, kterým kořist spolu s vodou nasaje hluboko do úst. Dále čtěte: (Vědci objevili fosilii stvoření, které je pradávným předkem většiny tvorů na Zemi, včetně lidí).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Hokkaidó: Japonský ráj prašanu pro freeride snowboardisty i lyžaře

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Kde se natáčely slavné vánoční filmy a pohádky?...

Skiareál Špindlerův Mlýn odstartoval zimní sezónu...

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé...

Zavřít reklamu