Lidé obývali Afriku již před 500 tisíci lety. Vědci stopy neznámého druhu člověka objevili teprve nedávno

Věda a technika 07. května 2020 | 10:24 — Lukáš Bauer
Vědcům se podařilo najít důkazy o existenci pravěkého člověka, o jehož výskytu v Africe neměli dosud ponětí. Vědci díky rozsáhlé analýze zjistili, že geny těchto dávných obyvatel afrického kontinentu se dodnes objevují u některých populací lidí žijících v západní Africe. Tento dávný druh člověka žil na africkém kontinentu před více než půl milionem let.
Další 1 fotografie v galerii
Vědci objevili v Africe geny neznámého typu člověka / Wikipedia

Vědci objevili nové důkazy o existenci zcela neznámého typu člověka, který obýval africký kontinent před více než půl milionem let. Geny těchto lidí jsou dodnes patrné u některých západoafrických populací.

Toto nečekané zjištění vědci učinili pečlivou analýzou genomu západoafrických populací. Podle závěru studie se genetické informace těchto pravěkých lidí stále objevují až u pětiny místních obyvatel. Tento objev je podle vědců jasným důkazem, že se předchůdci moderních Západoafričanů křížili s neandrtálci.

„Všichni Západoafričané, které jsme zkoumali, mají předky z této neznámé pravěké populace,“ uvedl k nečekanému objevu biolog Sriram Sankararaman, jenž byl jeden z autorů studie.

Před stovkami tisíc let byla Afrika domovem velkého počtu příbuzných druhů lidí, kteří se mezi sebou navzájem křížili. V důsledku toho je dnes stále patrný genom těchto lidí u moderních západoafrických populací. Vědci měli podezření na existenci neznámého druhu již dříve, ale bez fosilních důkazů museli čekat na výsledky nového výzkumu.

V nejnovější studii vědci zkoumali 405 genomů ze čtyř západoafrických populací a pomocí statistických technik zjišťovali, zda se příliv genů z křížení uskutečnil v dávné minulosti. V rámci výzkumu následně vědci hledali v afrických genomech části DNA, které se lišily od moderních genů. Tyto úseky pak porovnávali s geny neandertálců a denisovanovů a dospěli k závěru, že zkoumaná DNA musela patřit dosud neznámé skupině pralidí. Výzkumu se účastnili lidé z z Nigérie, Sierry Leone a Gambie. Dále čtěte: (Záhadné lebky objevené v mexické jeskyni jsou staré tisíce let. Vědci je podrobí pečlivému výzkumu).

Témata: člověk, genom, Afrika, studie
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Pouliční výstavy, světelné inspirace a nádech svobody. Jak...

Zavřít reklamu