Archeologové řeší záhadu kolem zlatého šperku objeveného v brněnských lesích

Věda a technika 30. května 2020 | 14:02 — Lukáš Bauer
Hledači kovů pomocí detektoru objevili v lesích kolem Brna zlatý šperk, který pochází z římského období. Archeologové si nyní lámou hlavu tím, jak se tento šperk mohl na naše území dostat, protože v okolí nebyly zaznamenány žádné nálezy, které by nasvědčovaly, že by se zde Římané zdržovali.
Zlatý nákrčník z doby římské byl objeven v lese u Brna / ÚAPP Brno

Archeologové zkoumají zlatý nákrčník, který ve Ždánickém lese jihovýchodně od Brna objevili hledači kovů pomocí detektoru. Tento zlatý šperk archeologové zařadili do pozdní doby římské a nyní si lámou hlavu nad tím, jak se šperk na naše území dostal. Podobný nález je totiž na území Česka naprosto ojedinělý.

Objevili ho zcela náhodou

Nákrčník objevil již v lednu tým archeologů v hloubce přibližně dvaceti centimetrů pod zemí. Tento vzácný zlatý šperk tak objevili zcela náhodou, během pátrání po mincích z doby třicetileté války. Samotný nález je pro vědce obrovskou záhadou, protože neexistuje žádné logické vysvětlení, jak se v lese poblíž Brna objevil.

Přestože se archeologové usilovně snažili původ nákrčníku rozklíčovat, zatím pro ně zůstává i nadále záhadou. Takovéto šperky jsou často nalezeny například v hrobech nebo na pietních místech, kde byly uloženy spolu se zemřelými. Podle archeologů se mohlo jednat například o náhodnou ztrátu.

Vědci mají zatím pouze hypotézy

Jedním z vysvětlení může být také to, že nákrčník mohl být součástí depotu spolu s mincemi z třicetileté války. Tyto hypotézy jsou však nepotvrzené a neopírají se o žádné relevantní důkazy, a proto je možné, že jsou naprosto mylné.

Tento vzácý šperk patří do skupiny nákrčníků se speciálně tvarovaným zapínáním. Celková váha šperku je 32 gramů a zlato, ze kterého je vyrobený, vykazuje ryzost 900/1000.  Unikátní šperk nyní bude převezen do depozitu některého z českých muzeí. Dále čtěte: (Tato část lidského mozku ležela v zemi tisíce let. Vědci konečně přišli na to, jak je možné, že se nerozložila).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Staré džíny je škoda jen tak vyhodit. Jednoduše je...

Spaní na zemi na matraci má své příznivce i odpůrce. Víme,...

Blíží se čas pro jarní výsadbu česneku. Nemůžete sice...

Pořiďte dětem originální zvířátko. Péče o potemníka je...

Než si vyberete přímotop, zvažte výhody i nevýhody...

Pozor na klíšťata. Už brzy začnou znovu útočit, stačí...

Zavřít reklamu