Zvláštní podívaná. Nad Zlínem se objevil obří meteorologický objekt
Obyvatelům Zlína se v pondělí podvečer naskytla opravdu zvláštní podívaná, když se nad městem z letní bouřkové oblačnosti zformoval takzvaný Arcus. Tento zvláštní meteorologický útvar tak připomínal obrovskou tmavou stěnu na obloze.
Tento jev se vytváří během letních bouří poměrně často, ale zřídka kdy bývá tak výrazný jako nyní. Jedná se v podstatě o bouřkovou anomálii, která vzniká na samé hraně oblačnosti.
Tmavá stěna na obloze
Vědci ji popisují jako hustou horizontální roli, vznikající na spodní části bouřkového oblaku, jenž v závislosti na své velikosti může připomínat tmavý horizontální oblouk. Stěna může mít hladký vzhled, nebo může mít až pruhovaný vzor. Útvar, který se zformoval nad Zlínem, měl výrazně „otrhanou“ spodní hranu, což naznačuje, že se mraková formace začala rozpadat.
Arcus je tvořen silným proudem studeného vzduchu, který už předbíhá bouřkový mrak. Za touto obří mrakovou oponou pak ve většině případů následují prudké srážky. Arcus je jednou ze zvláštností oblaků podle mezinárodní morfologické klasifikace oblaků.
Může mít různé tvary
Tento útvar může být také zcela oddělen od ostatní oblačnosti konvektivní bouře, na níž vzniká, nebo může být součástí protáhlého pásu oblačnosti klínovitého tvaru více méně spojeného s oblačností spodní základny bouře. Jeho délka se většinou pohybuje od několika set metrů až do několika desítek kilometrů. Přechod oblaku Arcus přes místo pozorování je zpravidla provázen zesílením a zvýšenou nárazovitostí větru v přízemní vrstvě, případně nástupem intenzivních srážek. Dále čtěte: (Nově objevené částice mohou vysvětlit letitou záhadu, kterou vědci pozorovali nad Antarktidou).