Chladné a temné vody Antarktidy obýval záhadný tvor. Dožíval se až dvě stě let

Věda a technika 07. listopadu 2020 | 12:38 — Lukáš Bauer
V chladných vodách kolem Antarktidy před mnoha miliony let žil skutečně podivný tvor. Tato prehistorická obří sépie připomínala tvarem svého těla kancelářskou sponu a dožívala se až 200 let.
Další 1 fotografie v galerii
Tento podivný druh sépie je již dávno vyhynulý / James McKay

Chladné antarktické vody dříve obývali velice zvláštní tvorové. Jedním z nich byl například Diplomoceras maximum, tvor, který připomínal obří sépii s neobvykle zatočeným ocasem. Díky tvaru svého těla tento tvor nápadně připomíná kancelářskou sponu.

Pravěký druh podobný sépii dorůstal do obrovských rozměrů a jeho schránka mohla být dlouhá až 1,5 metru. Tento druh je známý již léta, ale vědci nedávno přišli na to, že se pozoruhodný pravěký tvor dožíval věku až 200 let. Jeho dnešní příbuzní přitom žijí až čtyřicetkrát kratší dobu.

Současník tyrannosaura

Živočichové z rodu Diplomoceras patřili mezi takzvané Amonity, vyhynulou třídu hlavonožců, jejich schránky běžně vypadaly jako ulity dnešních šneků. Tento podivný tvor obýval chladné a temné vody kolem Antarktidy v době před 68 miliony let. Jednalo se tedy o současníka známého tyrannosaura rexe.

V rámci výzkumu, který naznačuje, že se živočich dožíval úctyhodného věku, vědci zkoumali izotopy uhlíku ze schránky Diplomoceras maximuma a našli v nich opakující se vzorec, který odráží uvolňování metanu. Díky následné analýze byli schopni určit, že tento pravěký druh sépie mohl žít až dvě století. Svůj výzkum prezentovali vědci na online setkání Geological Society of America v minulém týdnu.

Unikát mezi hlavonožci

Na první pohled by se 200 let starý měkkýš nemusel zdát být ničím výjimečným. To, že se jedná o hlavonožce, však mění situaci, protože ti žijí velice krátký život a během několik let umírají. Příkladem mohou být například chobotnice, které se dožívají v průměru okolo pěti let. Tento hlavonožec je tedy ve svém druhu naprostým unikátem. Dále čtěte: (V opuštěném lomu vědci objevili světový fosilní unikát. Je nejstarší svého druhu).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čistá energetika má do roku 2030 tvořit až 45 procent evropské spotřeby energií

Jaký nábytek vybrat do kanceláře

Jak se během podzimu postarat o orchideje, aby vám kvetly i po...

Z nasbíraných kaštanů si můžete vyrobit kaštanový gel na...

Odmrazování ledničky i mrazáku, LED žárovky a další...

Přidejte do pračky skořápky od vajec. Dokážou vybělit i to...

Pokud chcete vyčistit žluté skvrny od potu, vyzkoušejte sílu...

Zavřít reklamu