Vzácný portrét muže se vydražil za neuvěřitelnou cenu. Kupec zaplatil více než devadesát milionů dolarů

Věda a technika 29. ledna 2021 | 09:17 — Lukáš Bauer
Portrét muže od slavného italského malíře Sandra Botticeliho se vydražil ze neuvěřitelnou částku 92,2 milionu dolarů a jedná se tak o nejdražší dílo tohoto renesančního umělce. Tento unikátní a velice vzácný obraz muže s medailonkem pochází z osmdesátých let 15. století.
Další 1 fotografie v galerii
Tento jedinečný obraz se vydražil za neuvěřitelnou čásku / Cindy Ord

Jedinečné dílo, které namaloval slavný italský umělec ke konci 15. století, se během čtvrteční aukce vydražilo za rekordní sumu, již někdo zaplatil za obraz Sandra Botticelliho. Aukční síň Sotheby’s v New Yorku tak vzácné dílo vydražila za neuvěřitelných 92,2 milionu dolarů (v přepočtu téměř 2 miliardy Korun).

Dílo, na kterém je vyobrazen muž se zdobeným medailonkem, patří k několika málo obrazům, jež byly zachovány z Botticeliho tvorby. Tento obraz má navíc jednu zvláštnost, kterou je právě zmíněný medailonek, který maloval jiný malíř než Botticeli. Co toto vyobrazení znamená ani kdo je muž držící medilon, není historikům známo. Existuí ale některé domněnky, které hovoří o spojení medailonu s vlivným rodem Meicejů. 

Obraz oblétl svět

Tento obraz byl v posledních desetiletích k vidění na známých výstavách po celém světě. Byl vystaven například v londýnské Národní galerii či v Metropolitním muzeu v New Yorku. Nyní obraz našel nového soukromého majitele, zda ho však nechá vystavit, není zatím jisté.

Aukční síň se k dražbě vyjádřila a uvedla, že se jednalo o jeden z nejdražších obrazů, které se kdy v aukci objevily. Znalecké odhady díla přitom uváděly cenu okolo 80 milionů dolarů, ta se však nakonec vyšplhala o více než deset milionů výše. Samotná aukce proběhla telefonicky a také online.

Obrovský výdělek

Kdo se sal novým majitelem unikátního portrétu, zatím není známo, stejně jako to, jaké s ním má další úmysly. Poslední majitel obraz koupil v roce 1982 za cenu 1,3 milionu dolarů v aukční síni ve Velké Británii. Tímto obchodem na něm tedy vydělal obrovskou sumu peněz. Dále čtěte: (Vědci přišli na způsob, jak naprosto bezpečně odhalit lháře).

Témata: obraz, dražba, dolar, milion
Komentáře
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Čtyřnásobná maminka a hvězda seriálu Četnické humoresky Alena Antalová podstoupila liposukci

Venkovní dlažba musí být nejen mrazuvzdorná, je třeba si...

Mýdlo, které nahradí i čistič, zubní pastu či tablety do...

Holubí trus je pro zahrádkáře poklad. Pohnojí vaši zeleninu...

Velkoformátové obklady a dlažby se nehodí jen do velkých...

Z pecky od manga si můžete snadno vypěstovat krásnou domácí...

Bílý jogurt má mnoho využití. Nechte se překvapit jeho...

Zavřít reklamu