V Egyptě byl objeven jeden z nejstarších pivovarů na světě. Dokázal vyrobit najednou desetitisíce litrů piva

Věda a technika 14. února 2021 | 12:39 — Lukáš Bauer
Archeologové objevili v Egyptě více než pět tisíc let starý pivovar, který pochází z dob krále Narmera, jenž je známý především v souvislosti se sjednocováním starověkého Egypta. Unikátní objev byl nalezen v archeologickém nalezišti Abydos týmem amerických a egyptských archeologů.
Další 1 fotografie v galerii
Unikátní objev si připsal tým amerických a egyptských archeologů / TASR

Tým amerických a egyptských archeologů odkryl ruiny starověkého egyptského pivovaru. Podle prvotních výzkumů se archeologové domnívají, že tento piovovar je starý nejméně pět tisíc let. Pokud jsou jejich dohady správné, zařízení pochází z dob krále Narmera, který je známý svou schopností sjednotit Egypt v těžkých časech.

Unikátní objev byl vykopán v archeologickém nalezišti Abydos a podle slov jeho objevitelů se jedná o jedno z nejstarších zařízení na výrobu piva na světě. Podobně staré zařízení na výrobu piva nebylo dosud v Egyptě ani jinde ve světě objeveno. O objevu informovalo egyptské ministerstvo starožitností s odvoláním na šéfa egyptské Nejvyšší rady pro starožitnosti Mustafy Vazírího.

Jeden z nejstarších pivovarů

Podle Vazírího pochází pivovar z doby krále Narmera, který je známý sjednocováním Egypta na počátku rané dynastické doby (3150 až 2686 před naším letopočtem). Našli ho v pohřební lokalitě v Abydosu, která se rozkládá v poušti, asi 450 kilometrů jižně od Káhiry.

V místě kde se nachází piovar, bylo objeveno celkem osm obrovských výrobních jednotek o délce kolem 20 metrů a šírkou 2,5 metru. Podle Vazírího se v tehdejších dobách k výrobě piva používala směs obilí a vody, kterou se zahřívaly výrobní nádoby. Podle archeologů se v každé výrobní jednotce nacházelo nejméně 40 velkých keramických nádob, které byly směsí zahřívány a vařilo se v nich pivo.

Velkovýroba piva

Podle expertů byl tento pivovar vybudován proto, aby poskytoval dostatečné množství piva na obětní rituály. Nálezy, které dosvědčují využívání piva na obřadních rituálech už byly v Egyptě nalezeny dříve. Podle propočtů mohl tento pivovar naráz vyrobit až 22 tisíc litrů piva. 

Zřejmě nejstarší pivovar na světě se zbytky 13 000 let starého piva objevili vědci v prehistorické jeskyni v Izraeli blízko města Haifa při výzkumu pohřebiště polokočovných lovců a sběračů z doby kamenné. Dále čtěte: (Objev starověké mumie přivedl archeology k úžasu. Podobnou ještě nikdy neviděli).

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu