Vrt do hlubin antarktického ledu odhalil něco nečekaného. Pod ledem vědci našli záhadné formy života

Věda a technika 17. února 2021 | 15:58 — Lukáš Bauer
Expedice, která zkoumala hlubiny antarktického ledu, objevila záhadné formy života v hloubce přes 900 metrů. Pod ledovým příkrovem se podle nejnovějších zjištění nachází mnohem více živých organismů, než se doposud předpokládalo. Život pod ledem navíc vypadá uplně jinak, než se vědci domnívali.
Další 1 fotografie v galerii
Kilometr pod ledem se nachází zvláštní formy života / British Antarctic Survey (BAS)

Obecně je Antarktida považována za velice nehostinnou pevninu, která lidem nenabízí příliš vhodné podmínky pro život. O to větší překvapení na vědce čekalo, když se provrtali masivním ledovým příkrovem téměř kilometr pod jeho povrch a našli velké množství živých organismů.

Tento unikátní objev si připsala vědecká expedice zkoumající útroby Antarktidy. Podle vědců je život v hloubce téměř jeden kilometr pod ledovým příkrovem nebývalé bohatý a má takovou podobu, jakou vůbec nepředpokládali. Současné teorie a předpoklady tak byly vyvráceny díky jedinému vrtu do nitra zmrzlého kontinentu.

Nečekaný objev

Vrt provedli v ledovcovém šelfu Filchner-Ronne, který se nachází více než 260 kilometrů od břehů oceánu. Živočichové, které vědci na dně vrtu objevili žijí, v naprosté tmě při stálé teplotě okolo -2,2 stupně Celsia. O svém unikátním objevu vědci informovali ve studii, která byla zveřejněna v odborném časopise Frontiers in Marine Science.

Jedná se o první potvrzení existene společenství organismů v takové hloubce pod ledem. Tyto nepohyblivé organismy připomínají některé druhy hub, které se vyskytují například na balvanech na dně moří. Vědci zatím tyto kolonie organismů nedokázali identifikovat, ale předpokládají, že se jedná o nový, dosud neobjevený druh.

„Tento objev je jednou z těch šťastných náhod, které posouvají výzkum úplně jiným směrem a ukazují nám, že život v antarktických mořích je neuvěřitelně zvláštní a úžasně přizpůsobený tomuto věčně zamrzlému světu,“ uvedl hlavní autor výzkumu Huw Griffiths z British Antarctic Survey.

Unikátní ekosystém

Vědci se nyní budou snažit zodpovědět celou řadu otázek ohledně existence těchto organismů. Těmi klíčovými jsou například poznatky ohledně jejich potravy a také jejich stáří. Podle expertů je totiž pravděpodobné, že tito tvorové na místě mohou přežívat extrémně dlouhou dobu. Vědci také předpokládají, že moře a pevnina pod ledem Antarktidy může ukrývat zcela nepoznané ekosystémy a společenství organismů, které se nikde jinde na planetě nevyskytují. Dále čtěte: (Tvor, který zahájil vývoj chůze, zůstal navždy v hlubinách oceánu).

Komentáře
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dovolenkové ráje se otevírají. Kde vás přivítají s otevřenou náručí a kde vás čekají problémy

Fascinující místa, o kterých je dobré něco vědět

Cestování v roce 2021: jak vypadá situace? A na jaké...

Načerpejte energii. Vydejte se na mystická místa, která vám...

Připravte se na pořádnou dávku romantiky. Ikonická místa, o...

Cestování v době covidové. Jaká omezení mohou Češi čekat...

Hit letošní dovolené. Češi propadli staronovému trendu

Zavřít reklamu