Archeologové objevili fragmenty vzácných svitků. Mohou prozradit prastaré tajemství

Věda a technika 18. března 2021 | 07:07 — Lukáš Bauer
Skupina archeologů objevila zcela nové fragmenty starověkých svitků od Mrtvého moře v jeskyni, která se nachází jižně od Jeruzaléma. V těchto jeskyních byly nalezeny svitky před více než šedesáti lety, ale až nyní byly objeveny jejich některé chybějící části. V jeskyni ležely uchovány téměř dva tisíce let.
Další 2 fotografie v galerii
Svitky dříve nahrazovaly papír / Depositphotos

V roce 1947 objevila skupina pašeráků v jeskyni poblíž Jeruzaléma několik pradávných svitků, které se rozhodla náležitě zpeněžit. Od té doby se vědci pokoušeli rozluštit jejich poselství což se také před několika lety z velké části podařilo. Některé chybějící části svitků však nebyly nalezeny, až nyní skupinou archeologů, kteří se do jeskyní kolem Mrtvého moře vrátili.

V jeskyni archeologové objevili více než dvacítku nových fragmentů, které podle radiokarbonové datovací metody spadají do druhého století a jejich stáří je tedy totožné se svitky, které v jeskyni byly nalezeny dříve. Fragmenty obsahují text knih starozákonných proroků Zachariáše a Nahuma přeložených do řečtiny.

Jeskyně hrůz

Všechny části svitků byly objeveny v Jeskyni hrůz, kde byly v šedesátých letech objeveny pozůstatky více než čtyřiceti lidí. Tato jeskyně je přitom velice špatně přístupná a její okolí lemuje prudký sráz a dostat se do ní lze pouze za pomoci horolezeckého vybavení.

Vědci předpokládají, že fragmenty pocházejí z původních svitků, které byly do jeskyně ukryty v dobách, kdy v oblasti probíhalo židovské povstání proti Římanům. Tato historická událost se udála v letech 132 až 136 našeho letopočtu pod vedením Šimona bar Kochby. Za svitky od Mrtvého moře je považováno asi devět stovek rukopisů, které byly objeveny v pouštních jeskyních u Mrtvého moře. Ve většině případů se jednalo o náboženské texty v aramejštině, hebrejštině a řečtině.

Další artefakty

Kromě nových kousků svitků s náboženskými texty archeologové objevili také proutěný košík starý nejméně deset tisíc let. Podle jeho objevitelů se jedná o nejstarší takový předmět na planetě. V jeskyni byla objevena také mumie malého dítěte. Všechny tyto předměty byly objeveny v rámci Izraelem řízené operace, která měla za cíl zachránit artefakty před pašeráky. Dále čtěte: (V kanadské divočině byla objevena obrovská jeskyně. Vše naznačuje tomu, že do ní člověk ještě nikdy nevstoupil).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu