Inteligence a chování chobotnic je stále neprozkoumané. Dokazuje to nedávný objev pod hladinou moře
Vědečtí pracovníci učinili v minulém roce zásadní objev, který vnesl nové světlo do života tajemných podmořských tvorů, o nichž se říká, že kdysi dávno byli v jedné evoluční linii s člověkem. V australské zátoce Jarvis bylo totiž objeveno podmořské městečko, které vybudovaly chobotnice a pojmenovali ho Octlantis.
Pro vědce je objev velkým překvapením, protože donedávna se o chobotnicích mluvilo jako o samotářských tvorech, kteří se ostatním tvorům, kromě své potravy, vyhýbají. Jak je však vidět, biologové vědí o životě těchto tvorů stále velice málo.
Zvláštní útvary
Městečko je tvořeno kopulovitými útvary vytvořenými z písku a skořápek. Vědci na místě spočítali, že by mohlo být domovem až patnácti hlavonožců, kteří společně žijí, ale také spolu komunikují a navzájem se chrání před vetřelci, kteří do komunity nepatří.
Vědci také v blízkosti městečka nalezli spoustu skořápek z jejich kořisti, které pravděpodobně slouží jako stavební materiál pro výstavbu nových obydlí.
U chobotnic je obvyklé, že se sociálně spojují pouze za účelem reprodukce, ale toto chování je pro vědce zatím neznámé a bude potřeba další výzkum k pochopení, proč spolu chobotnice na tomto místě společně žijí.
Mohly takové být odjakživa
Odborníci se domnívají, že toto chování může být důsledkem přirozené evoluce, ale pracují také s možností, že se takto chobotnice projevují od počátku věků a pouze nedostatečné technologické vybavení neumožnilo jejich chování rozpoznat. Chování těchto vysoce inteligentních tvorů, kteří byli již mnohokrát zkoumáni a pozorováni, tak stále může přinést zcela neznámé rysy. Dále čtěte: (Téměř sto třicet let ho nikdo neviděl. V Indonésii byl opět spatřen jeden z nejvzácnějších plazů na světě).