Nekontrolovaný pád z vesmíru. Trosky čínské rakety dopadly u Malediv

Věda a technika 11. května 2021 | 10:34 — Lukáš Bauer
Neřízený sestup do atmosféry čínské rakety Dlouhý pochod 5B skončil v neděli ve večerních hodinách, kdy trosky raketového nosiče dopadly do moře poblíž turisty oblíbené destinace Maledivy. Podle dostupných informací trosky nezasáhly žádnou obydlenou oblast ani nezpůsobily materiální škody.
Další 1 fotografie v galerii
Raketa dlouhý pochod odstartovala v dubnu / Xinhua Jyi

Jeden z největších vesmírných incidentů posledních let se odehrál v neděli, kdy do Indického oceánu západně od souostroví Maledivy dopadly trosky obrovské čínské rakety. Raketa Dlouhý pochod 5B se dostala mimo kontrolu a zcela neřízeně sestoupila do zemské atmoféry a dopadla zpět na povrch Země. I když je riziko poměrně nízké, podobné incidenty s sebou vždy přinášejí riziko újmy na lidských životech a materiálních škod.

Dlouhý pochod 5B byla jednostupňová čínská raketa, která se svou vahou může přirovnávat k největším druhům vesmírného odpadu. Podobný incident nastal v loňském roce, kdy do atmosféry sestoupila část stejného typu čínské rakety. V tomto případě části rakety dopadly do obydlené oblasti Pobřeží slonoviny, kde poničily několik obydlí. 

Selhání při návratu

Jednostupňová raketa byla vybavena čtyřmi posilujícími motory a její celková váha byla podle expertů 23 tun. Tato raketa byla vypuštěna z čínského kosmodromu koncem dubna, kdy do vesmíru vynesla základní části budoucí orbitální stanice. Při návratu na Zem však část čínské rakety namísto sestupu zůstala na oběžné dráze a stala se nekontrolovatelnou. Než se zřítila na Zemi, obíhala kolem planety rychlostí 7,7 kilometru za vteřinu.

Mnoho vědců napříč světem se snažilo předpovídat, kdy vstoupí raketa do atmosféry a jaké bude přibližné místo dopadu. Toto je však nelehká disciplína a i ty nejlepší odhady počítaly s výraznou, až několikadenní odchylkou. Při podobných výpočtech může minutová odchylka od vstupu do atmosféry, znamenat změnu místa dopadu o stovky i tísíce kilometrů.

Jedno z největších těles

Nekontrolovatelné sestupy čínských raket kritizují mnozí odborníci, jelikož se jedná o nepříliš zodpovědný přístup. Doposud se na Zemi nekontrolovaně zřítily jen tři lidmi vyrobené objekty s větší hmotností, než měla tato čínská raketa. V roce 1979 se na západní pobřeží Austrálie zřítila americká vesmírná stanice Skylab, která vážila 83 tun. V lednu 1975 se do Atlantiku zřítily stupně obří rakety Saturn V a třetím objektem byla sovětská orbitální stanice Saljut 7, která vážila 43 tun. Existuje však ještě jeden případ v podobě raketoplánu Discovery s hmotností 117 tun. Raketoplán se při návratu na Zemi v dubnu 2003 rozpadl a při tragické havárii přišlo o život všech sedm členů posádky. Dále čtěte: (Elon Musk přichází s neuvěřitelným projektem pozemské raketové dopravy).

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Policie prohledávala dům rockera Marilyna Mansona. Měl týrat ženy bičováním i elektrošoky

Jak pěstovat vánoční kaktus, aby vám kvetl jako divý přes...

Nejčastější chyby při krmení psa, které alespoň jednou v...

Psi občas vyvádějí pro lidi nepochopitelné věci....

Jak uskladnit zelí, aby vám vydrželo až do jara a zůstalo...

Tipy, díky kterým vyčistíte dveře sprchového koutu tak, že...

Jak se zaručeně zbavit nepříjemného vrzání dřevěné...

Zavřít reklamu