V prehistorických mořích existovali obří draví škorpioni. Důkazem je trilobit nalezený v Česku

Věda a technika 22. července 2021 | 13:15 — Lukáš Bauer
Vědci před mnoha lety na našem území objevili trilobity, kteří vykazovali známky značných poranění. Jeden z trilobitů dokonce přišel o oko a vědci se domnívají, že tato zranění mohl trilobitům způsobit některý z druhů mořských štírů svými mohutnými klepety.
Další 2 fotografie v galerii
Kyjonožci jsou dávno vymřelou skupinou mořských predátorů / Obsidian SoulBackground: Dimitris Siskopoulos from Alexandroupolis

Čeští vědci objevili na konci 18. století více než 450 milionů let staré trilobity, kteří vykazovali známky poranění. Vzhledem k povaze zranění se vědci domnívají, že je mohl způsobit tvor podobný dnešním škorpionům. Někteří z objevených tvorů v důsledku svých zranění zemřeli, někteří se zotavili, ale na jejich tělech byly stále patrné šrámy od klepet.

Během nového studování těchto fosilních záznamů si vědci všimli, že jeden z trilobitů z rodu Dalmanitina socialis dokonce přišel o oko, které mu sice poté dorostlo, ale nebylo už na svém původním místě. Vědci se domnívají, že tato děsivá zranění na tělech trilobitů mohli způsobit velcí členovci, kteří se podobali dnešním štírům. 

Zohavená těla trilobitů

Tito predátoři prastarých oceánů se nazývají kyjonožci a hovorově jsou také nazýváni mořskými škorpiony. Tito tvorové na mořském dně tvořili početnou skupinu různě velkých tvorů a mohli dosahovat délky až dvou metrů. Jejich primárním zdrojem potravy byli především trilobiti, kterých byl v teplých prehistorických mořích bezpočet.

Vědci nevědí přesně, který tvor na zohavené trilobity zaútočil, ale škrábance na jejich tělech naznačují, že to mohl být právě některý z této skupiny tvorů. Fosilie starých tvorů, které vykazují známky určitých poranění, jsou vzácným nálezem, a proto mají ve vědeckých kruzích velký význam. Díky nim je totiž možné získat detailnější pohled na to, co se před stamiliony lety odehrávalo pod mořskou hladinou.

Dávno vymřelí predátoři

Kyjonožci jsou vymřelý řád podkmene klepítkatců, mezi které patří mimo jiné i největší známí členovci, jací kdy na Zemi žili. Nejznámějším rodem je Eurypterus, který zahrnuje více než 200 známých druhů. Největším dosud známým druhem byl Jaekelopterus, který měřil na délku až 2,6 metru a jeho klepeta byla dlouhá kolem 46 cm. Šlo zároveň i o největšího známého členovce všech dob, který žil v moři a později i ve sladkých a brakických vodách. Dále čtěte: (Tající ledovce po celém světě přinášejí novou hrozbu. V Himalájích objevili patnáct tisíc let staré neznámé viry).

Zdroj info: Sciencealert.com

Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Eva Burešová a Přemek Forejt se stali rodiči. Chlapeček dostal nevšední, ale krásné jméno

Jak správně zalévat pokojové rostliny během léta, abyste je...

Barva ložnice má vliv na sex. Karamelová a červená je...

Potřebujete se zbavit slimáků? Kromě soli nebo piva dobře...

Levandule, vratič, máta a jiné bylinky, které spolehlivě...

Zbavit varnou konvici vodního kamene můžete pomocí surovin,...

Jak pečovat o balkónové rostliny během léta, aby vás...

Zavřít reklamu