U Prahy byl objeven unikátní hrob. Ukrývá ostatky významné osoby z doby železné

Věda a technika 15. října 2021 | 08:36 — Lukáš Bauer
Velice zajímavý nález byl objeven v Statenicích u Prahy, kde byl odkryt hrob pradávného válečníka. Podle expertů pochází hrob ze starší doby železné a podle nálezu se jednalo s největší pravděpodobností o velice významnou osobnost.
Objev unikátního hrobu má velký historický význam / Pixabay

V Statenicích u Prahy byl objeven zajímavý hrob z období pozdní doby železné. Jedná se o místo, kde byl pohřben pravděpodobně významný bojovník. Vědci se navíc domnívají, že charakteristika kostry může naznačovat, že se jedná dokonce o ženu.

Samotný hrob se nápadně podobá těm, ve kterých byly ve starověku pohřbívány významné osobnosti. Typickým znakem toho, že se jednalo o bojovníka, naznačuje například hrot kopí, který byl objeven podél kostry. Hroby z tohoto období jsou na našem území poměrně vzácné, a proto se jedná o velice cenný objev.

Žena, nebo muž

Mimo samotné kostry archeologové objevili v hrobu také přibližně tři desítky různých předmětů včetně keramických nádob, šperků a zbraní. Spolu s lidskou kostrou byla v hrobu také objevena kostra zvířete, pravděpodobně ovce. Zvířata byla v této době pohřbívána s významnými osobami, kterým sloužila jako dar na dalekou cestu.

Lidské ostatky nalezené v hrobě ještě bude zkoumat antropolog, který může zjistit více informací o životě tohoto člověka. Z kostí může například vyčíst, jakými trpěl chorobami nebo jaký byl jeho celkový způsob života. Stejně tak by mohl antropolog potvrdit, zda se jednalo o muže, nebo ženu. Vědci upozorňují, že pokud se skutečně bude jednat o ženu, což naznačují velice slabé kosti, jednalo by se o naprostý unikát. V této době měli totiž významné postavení pouze muži. Takto bohatě pohřbenou ženu bychom v období starší doby železné hledali marně.

Rozkvět doby železné

Pozdní doba železná se u nás datuje od roku 800 do 400 před naším letopočtem. V této době se na našem území začaly rozvíjet technologie na zpracování železa, společnost se stávala bohatší a také vznikaly společenské elity – právě jejich hroby jsou plné dražších a náročnějších předmětů. Lidé totiž tehdy začínali také obchodovat s bohatými zeměmi středomoří. Dále čtěte: (V Rakousku byl nalezen tři tisíce let starý zlatý artefakt. Na světě jich bylo objeveno jen několik).

Zdroj: Česká Televize.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Změny těsně před zahájením lyžařské sezony. Koronavirus mění nařízení ve skiareálech

Krátká prohlídka atrakcí Las Vegas

Varianta omikron vyvolala paniku ve světě. První země...

Důrazné varování pro cestovatele. Těmto zemím se vyhněte

Nejlepší města pro junketovou turistiku v Evropě

Nejistá budoucnost pro cestovatele. Chystá se výrazné...

Lyžaři musí změnit plány. Rakousko přestalo čekat na...

Zavřít reklamu