Vědci testují revoluční vakcínu proti covidu v tabletě. Jedná se o zcela novou technologii
Evropa s rostoucím počtem případů výskytů covidu-19 stále častěji přistupuje k zavádění opatření, která znevýhodňují neočkované lidi. Důvodů, proč se neočkovat mají lidé hned několik, přičemž jedním z nich je samotná aplikace vakcíny injekční jehlou. Právě tyto obavy by mohla v budoucnu vyřešit nová vakcína Oravax, která je v současné době testována.
Vakcína Oravax je totiž, jak už naznačuje její název, podávána orálně v podobě tablety. Zájemcům o tuto vakcínu tedy odpadá jak návštěva lékaře, tak případné obavy z aplikace injekční jehlou. Tuto vakcínu se snaží vyvinout izraelská firma Oramed, která je ze všech výrobců, které se snaží vyvinout orální vakcínu, zatím nejblíže k dosažení cíle.
Levná výroba i skladování
Podle společnosti, která vakcínu vyvíjí, bude její přípravek účinný proti všem variantám koronaviru, protože obsahuje celkem tři různé proteiny. Podle zástupců Oramedu je klíčové aktivovat imunitní reakci v tlustém střevě, kde se nachází největší množství imunitních buněk. Cesta pilulky k dosažení střeva je však trnitá, protože musí projít velice kyselým prostředím žaludku.
V současnosti je vakcína Oravax testována v Jihoafrické republice, kde ji dostalo 24 dobrovolníků. Společnost u těchto jedinců bude měřit hladiny protilátek jak před podáním vakcíny, tak v jejím průběhu a s odstupem určité časové hranice. Vědci také u nové vakcíny slibují nižší riziko vedlejších účinků, než je tomu u současných vakcín.
Naděje pro rozvojové země
Podle společnosti bude vakcína revoluční, protože umožní plošnou vakcinaci i v rozvojových zemích, kde je skladování a distribuce klasických vakcín velice složitá. Právě v těchto zemích je proočkovanost nejnižší. Výsledky jihoafrické studie pro Oravax budou v první polovině příštího roku. Dále čtěte: (Další rána pro automobilový průmysl je na obzoru. Dochází totiž hořčík a jeho cena poroste).
Zdroj: Oramed.com.