Obří díra v Turkmenistánu hoří už více než padesát let. Pokusí se ji znovu uhasit

Věda a technika 10. ledna 2022 | 13:45 — Lukáš Bauer
Takzvaná brána do pekla je obří hořící kráter v Turkmenistánu, který je oblíbenou turistickou atrakcí. Tato jáma v turkmenské poušti hoří už více než padesát let. Prezident Turkmenistánu nyní oznámil, že se jámu pokusí znovu uhasit, protože představuje nebezpečí jak pro lidi, tak pro životní prostředí.
Další 1 fotografie v galerii
Kráter v Turkmenské poušti hoří už padesát let / Wikimedia Commons / flydime, CC BY-SA 2.0

Turkmenský prezident Gurbanguly Berdimuhamedow oznámil, že se znovu pokusí uhasit takzvanou bránu do pekla - více než padesát let hořící kráter v poušti. Okolnosti vzniku této turistické atrakce nejsou známy, ale spekuluje se, že za jejím vznikem stojí sovětské pokusy o těžbu zemního plynu, který nyní z jámy uniká.

Tento hořící kráter se nachází v poušti Karakum a podle turkmenského prezidenta ohrožuje nejen životní prostředí, ale také životy lidí, kteří se kolem jámy pohybují. Podle Berdimuhamedowa by se navíc tento plyn mohl dát zužitkovat, a zlepšit tak životní úroveň v zemi.

Cenné přírodní zdroje

„Ztrácíme cenné přírodní zdroje, ze kterých bychom mohli mít značné zisky. Ty bychom mohly využít ke zlepšení života našich lidí,“ řekl prezident v televizních poznámkách. Úřady podle něj mají najít řešení, jak hořící kráter uhasit.

Podobné nařízení už turkmenský prezident vydal v roce 2010, stejně jako v minulosti jeho předchůdci - žádný z pokusů o uhašení jámy však nebyl úspěšný. Brána do pekla je však i přes sporné negativní vlivy na životní prostředí, významnou turistickou atrakcí v zemi.

Sovětský pokus

Okolnosti vzniku jsou dosud nejasné, jedna z teorií hovoří o sovětském neúspěšném pokusu o těžbu tohoto ložiska z roku 1971, ale nikdy se tuto souvislost nepodařilo prokázat. V roce 2013 zkoumal kráter kanadský průzkumník George Kourounis, který došel k závěru, že příčiny vzniku kráteru nelze prokázat.

K tomuto závěru ho vedly informace o tom, že kráter byl podle některých záznamů v poušti už v 60. letech, přičemž hořet začal až o dvacet let později. Že se však jednalo o jeden z mnoha sovětských neúspěchů, však vyloučit nelze, protože jakýkoliv neúspěch byl v sovětské éře pečlivě utajován. Dále čtěte: (Na dně oceánu hledali vrak potopené lodi. V hloubce šesti kilometrů však vědce překvapil jeden z nejzáhadnějších tvorů planety).

Zdroj: Nypost, Abcnet.

Další články
Reklama
Reklama

Mohli jste přehlédnout

Adam Mišík na někoho působí odtažitě, ve skutečnosti je ale bezprostřední a nesmírně přívětivý

Rekonstrukce kuchyně nemusí být drahá. Zvládnout ji můžete...

Je vám doma nebo v kanceláři horko? Tipy, jak zastavit...

Poradíme, jak vybrat správné umyvadlo pro vaši koupelnu

Jak zabránit blednutí černého prádla při praní?...

Vyrobte si vlastní gel na praní. Je účinnější než ten...

Věděli jste, že pepř dokáže prádlu navrátit barvy a...

Zavřít reklamu