Policie by ráda monitorovala pohyb uživatelů na internetu. Mohla by vidět například historii stránek a další citlivá data

Věda a technika 19. února 2022 | 07:24 Lukáš Bauer
V evropské komisi vznikla iniciativa, která v současné době monitoruje, jaká data o uživatelích by uvítaly bezpečností složky jednotlivých států. V rámci boje s hackery a podvodníky by tak například česká policie měla zájem o přehled navštívených stránek. To by však znamenalo vysoké náklady pro poskytovatele internetového připojení a ztrátu soukromí pro uživatele.
Policie by ráda sbírala více dat o aktivitách na internetu / Pixabay

Česká policie se zajímá o možnost sledovat pohyb uživatelů na internetu v rámci šetření trestných činnů. Důvodem, proč by chtěla aktivity osob na internetu monitorovat, je podle policie vyšetřování internetových podvodů, hackerských útoků nebo jiné majetkové trestné činnosti.

Policie tak reagovala na dotaz evropské komise směřovaný k bezpečnostním složkám jednotlivých členských států. Pokud by se monitoring internetu uskutečnil, znamenalo by to však výrazný zásah do povinností telekomunikačních operátorů a v neposlední řadě také do soukromí uživatelů.

Přístup k datům

Telekomunikační operátoři již dnes sbírají o svých zákaznících některé údaje, ke kterým mají bezpečnostní složky přístup. Jedná se zpravidla o údaje lokalizačního charakteru, jež se sbírají ze zařízení připojených k internetu nebo mobilní komunikační síti.

Bezpečnostní složky se tak mohou dozvědět například záznamy o tom, kde se pohybovaly osoby v pátrání. Stejně tak jsou jim operátoři povinni poskytnou záznamy o IP adrese nebo obsahu textových zpráv.

Maskování aktivit

Evropská komise v reakci na rozhodnutí soudů, které sběr telekomunikačních údajů v řadě zemí omezily či zrušily, chystá novou právní úpravu. Česká policie má však za to, že rozšíření uchovávaných informací dává smysl i navzdory tomu, že je komunikaci možné zamaskovat pomocí běžně dostupných nástrojů používaných na ochranu soukromí, jako jsou VPN či TOR prohlížeč. Dále čtěte: (Ukončení Facebooku a Instagramu v Evropě možná již brzy. Hrozí zákaz sdílení dat přes oceán).

Zdroj: iRozhlas.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale čelí dalšímu obřímu problému

Zahraničí, nebo tuzemsko? Dovolená se letos Čechům...

Trekové boty - vše, co o nich potřebujete vědět

Po stopách toho nejlepšího z Chorvatska. Místa, na která...

Nekonečně krásné ostrovy, které si zamilujete na první...

Autem do Chorvatska. Tipy, jak se vyhnout nekonečným frontám a...

Restrikce v Evropě nekončí. K našim sousedům si musíte...

Zavřít reklamu