Černobyl: Radioaktivní prasata běhají po celé střední Evropě i 30 let po havárii!

Věda a technika 05. března 2017 | 12:34 — Lukáš Bauer
Od největší jaderné havárie v Ukrajinském Černobylu uplynulo již více než 30. let, přesto se ale radioaktivita stále objevuje i na místech, na kterých bychom ji vůbec nečekali.
Divočák v zimních měsících konzumuje radioaktivní houbu / Internet

Například divoká prasata odlovená na Šumavě, stále vykazují silně nadlimitní dávky radioaktivity. Radioaktivní zvířata se nevyskytují jen u nás v Česku, ale jejich výskyt byl zaznamenán také v Německu, nebo Polsku.

Divočáci mají totiž oblíbenou pochoutku, kterou je podzemní houba Jelenka obecná. Tato houba se k nám dostala krátce po havárii na Ukrajině a velmi intenzivně vstřebává radioaktivní látky, obsažené v zemině.

Při jaderné havárii v roce 1986 se do atmosféry dostalo obrovské množství radioaktivního kovu cesium 137, který následně unášely vzdušné proudy nad celou Evropou. Tento radioaktivní kov spolu s deštěm dopadl také na Šumavu, dostal se tak do půdy a následně do potravního řetězce.

Pro člověka je sice cesium 137 velice nebezpečné, avšak konzumací masa z divočáka je lidský organizmus vystaven poměrně malé dávce, která se považuje za neškodnou.

Odborníci tvrdí, že poločas rozpadu cesia je okolo třiceti let. Nyní jsme tedy asi v polovině této doby.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale mají spoustu vychytávek: vymyslí hru na pobavení, či ugrilují steak

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Egyptská Taba: Vítejte v ráji dobrodruhů

Přemýšlíte o změně? Pár tipů na místa pro život, kde si...

Zavřít reklamu