Supervýkonný rentgen bude odhalovat tajemství tisíce let starých mumií

Věda a technika 12. prosince 2017 | 11:08 Lukáš Bauer
Za pomoci nového velmi výkonného rentgenového zařízení se američtí vědci snaží rozluštit tisíce let staré tajemství egyptské mumie. Nová technologie dokáže zprostředkovat 3D obraz těla v neuvěřitelných detailech.
Další 1 fotografie v galerii
Nová zobrazovací metoda bude použita i na jiné typy mumií / Internet

V období starověkého Egypta, tedy asi před dvěma tisíci lety, zemřela malá holčička, která pravděpodobně pocházela ze zámožné rodiny. Její drobné tělo bylo zabaleno do hedvábného rouna a mumifikováno. Její mumii objevili archeologové v roce 1911.

Nová rentgenová technologie nejen zobrazí téměř původní podobu malého dítěte, ale vědci se s její pomocí budou snažit odhalit, jakým způsobem zemřelo. V této dávné době byla dětská úmrtí velmi častá a průměrná délka života se pohybovala okolo 25 let.

Mumie malého děvčete již byla skenována pomocí CT v roce 2005, nyní byl obraz doplněn speciálním 3D zobrazovacím rentgenem. Spojení těchto dvou technologií ukázalo nebývalé detaily.

Vědci se domnívají, že dítě pravděpodobně zemřelo na úplavici nebo meningitidu. Vzhledem k neporušené kostře a žádnému viditelnému zranění vědci téměř s jistotou vyloučili násilnou smrt nebo smrtelný úraz. Jestli teorii potvrdí i výsledky moderní zobrazovací technologie, bude jasné v lednu příštího roku.

Odborníci nyní doufají, že se pomocí této metody zobrazování dozvědí více o samotné mumifikaci, použitých materiálech a také o tom, jakým způsobem v Egyptě, ale i jinde ve světě mumie uchovávali.

Nová technologie nebude podle slov jejích tvůrců sloužit pouze ke zkoumání mumií. Může mít širokou škálu možných využití v archeologii, biologii, geologii stejně jako v nejrůznějších průmyslových odvětvích.

Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte čarokrásné pláže Evropy, na kterých si fotografové podávají ruce

Covid se opět raketově šíří. Kde je situace nejhorší a...

Chorvatská kuchyně: poznejte místní speciality

Černá můra cestovatelů se vrací. Rozběhlá turistická...

Cigareta za tisíce a další nástrahy, kterým letos Češi...

Za co vás čeká v zahraničí tučná pokuta? Pozor na...

Proticovidová opatření řada zemí zrušila. Cestovatelé ale...

Zavřít reklamu