Vědci objevili na ostrově pozůstatky posádky lodi, která ztroskotala před 400 lety poblíž Austrálie
Skupina vědců z Austrálie a Nizozemska při průzkumu ostrova Beacon, jenž se nachází šedesát kilometrů od západního pobřeží Austrálie, objevila společný hrob pěti lidí. Podle dostupných informací pozůstatky patří posádce lodi, která ztroskotala u zdejších břehů před čtyřmi stoletími. Vědci se nyní snaží rozkrýt staleté tajemství a zjistit, co se tenkrát na ostrově odehrálo.
27. října 1628 velké obchodní plavidlo Batavia opustilo přístav na ostrově Texel v Nizozemsku a směřovalo do přístavu v Jakartě. Obchodní loď byla naplněna stovkami tun nákladu a posádku tvořilo téměř 350 lidí. Samotná loď byla doprovázena konvojem sedmi dalších plavidel.
Podle dochovaných informací začaly problémy, když začal šéf konvoje Francisco Pelsart podezřívat kapitána Adriana Jacobsena z přípravy vzpoury. Na rozkaz Pelsarta vojáci z doprovodných lodí neustále dohlíželi na obchodní loď, aby kapitán nemohl opustit konvoj.
Při průplavu kolem mysu Dobré naděje Jacobsen využil zmatečné situace a s obchodní lodí se vzdálil z dohledu zbytku lodí.
V noci 4. června 1629 loď narazila do útesů 60 kilometrů od západního pobřeží Austrálie. Část posádky zemřela, když se loď potopila. Jacobsenovi i Pelsartovi se podařilo uniknout a později byli vyzvednuti jednou z doprovodných lodí.
Zhruba 260 přeživších na ostrově Beacon čekalo na pomoc. Odpovědnost za ně nesl obchodník Jeronimus Cornelisz, kterého si tito lidé zvolili za svého vůdce. Ten ale po čase změnil plán. Chystal se ukrást záchrannou loď a najít vhodnější místo k založení nového království. Předtím chtěl ještě vyzvednout zlato z potopené obchodní lodi.
Pro realizaci plánu potřeboval bezohledný obchodník odstranit své oponenty. Nejdříve poslal skupinu vojáků na sousední ostrov, aby našli vodu a řekl jim, že až zapálí signální oheň, vyzvedne je a přiveze zpět. Vojáky však nechal na ostrově zemřít hlady a žízní. Poté převzal kontrolu nad vším jídlem a zbraněmi.
Cornelisz začal prostřednictvím svých nejvěrnějších stoupenců zabíjet nepohodlné lidi. S pocitem beztrestnosti tito lidé zabili každého, kdo nesdílel jejich názory, a to včetně dětí. Jeho plány počítaly se snížením obyvatel ostrova na 45 z celkového počtu 260 přeživších. Celkem bylo zabito nejméně 110 mužů, žen a dětí.
Vojáci, o kterých si Cornelisz myslel, že jsou již dávno mrtví, přežili, protože se jim podařilo najít vodu i jídlo. Z obav před návštěvou zrádného obchodníka a jeho stoupenců si postavili pevnost z korálů a vápence. Zbraně si opatřili z vyplavených trosek lodi, které se pravidelně objevovaly na břehu jejich ostrova.
Ve chvíli, kdy na Corneliszově ostrově docházely zásoby, se dozvěděl o přeživších vojácích a také zdroji vody a jídla. Rozhodl se proto sousední ostrov napadnout a vojáky zabít. Trénovaní vojáci však útok vytrvale odráželi i přesto, že měli mnohem primitivnější zbraně.
Po několika měsících dorazil vedoucí původní výpravy Pelsart zachránit přeživší z obchodní lodi. Objevil se přesně ve chvíli, kdy probíhala bitva o ostrov vojáků. Jednomu z nich se podařilo dostat jako prvnímu k Pelsartovi a informovat ho o zrůdném obchodníkovi a jeho zrádcích. Posádka záchranné lodi se se zrádci velmi rychle vypořádala a tím příběh skončil.
Místo ztroskotání lodí bylo nalezeno teprve v roce 1963 a od té doby probíhá průzkum blízkých oblastí.
„V posledních třech letech byly v rámci našeho výzkumného projektu v centrální části ostrova Beacon nalezeny pozůstatky nejméně 10 lidí,“ uvedl ve zprávě antropolog Daniel Franklin z australské univerzity.
Zatím se ale nepodařilo najít oběti brutálních vražd, o kterých se v příběhu hovoří. Nynější nález podle odborníků vypadá spíše jako spořádaný pohřeb. Možná se tak jedná o první utonulé oběti, které byly pohřbeny ještě před vypuknutím masakru.
Izotopová analýza vědcům pomůže určit, odkud přesně pocházeli tito lidé. Již nyní vědí, že většina z nich nepocházela z Holandska, ale z východní Indie. Vědci pátrají po dalších pozůstatcích a doufají, že se jim časem podaří rozkrýt celý příběh těchto dvou ostrovů.