Australané zvolili svérázný způsob, jak ochránit návštěvníky pláží před krvelačnými žraloky

Věda a technika 17. prosince 2017 | 10:18 — Lukáš Bauer
Problém se žraloky, kteří pravidelně připlouvají k hojně navštěvovaným australským plážím, představoval pro návštěvníky nebezpečí a každý rok zde dochází ke smrtelným zraněním. Pobřežní hlídka nyní začala využívat kamerové drony s vysokým rozlišením pro včasnou detekci žraloků.
Další 1 fotografie v galerii
Nové drony vybavené vojenskou technologií budou varovat před žraloky / Shutterstock

Pobřežní stráže Austrálie začaly od poloviny minulého měsíce sledovat pláže pomocí bezpilotních dronů, které jsou vybaveny kamerami s vysokým rozlišením a speciálními funkcemi. Díky těmto kamerám je pobřežní hlídka schopna zavčasu lokalizovat blížícího se žraloka a včas upozornit nebo evakuovat lidi, kteří jsou v ohrožení.

Díky speciálním kamerám pro vyhledávání cílů, které jsou převzaty od armády, jsou drony schopné rozeznat až 16 různých objektů od několika druhů žraloků a velryb, po delfíny nebo některé typy lodí. Pokud některý z těchto cílů bezpilotní letoun lokalizuje, ihned upozorní centrálu a záznam se objeví také na chytrých hodinkách plavčíků.

Speciální kamery jsou schopné identifikovat cíle do hloubky až devíti metrů, díky tomu jsou schopny pokrýt většinu sledovaného území. Dron na základě vyhodnocení situace také může dostat povel a bleskově shodit do vody záchranné vybavení.

Za první tři týdny, po které jsou drony v provozu, již upozornily na několik potencionálních nebezpečí. Začátkem prosince byla dokonce evakuována skupina surfařů, když hlídkující dron zaregistroval blížícího se třímetrového žraloka.

Toto technologicky zajímavé a velmi efektivní řešení poskytuje australským úřadům elegantní způsob, jak předejít nepříjemným incidentům se žraloky. Dříve se pro ochranu používaly pobřežní sítě, ale časem se ukázalo, že v nich zahyne mnoho mořských tvorů, včetně delfínů a velryb. Nejen Austrálie, ale i další pobřežní státy tedy hledají alternativní řešení.

Podle australských statistik bylo během posledních padesáti let zaznamenáno 47 smrtelných útoků žraloka na člověka. Jedná se tedy v průměru o jednoho člověka ročně a odborníci správně připomínají, že mnohem více lidí utone. Pravděpodobnost útoku žraloka je velmi malá.

Dron je v poslední době velmi diskutované téma pro potíže, které mohou poletující bezpilotní stroje představovat v rukou nadšenců amatérů. Neméně často se ale objevují zprávy o jejich užitečném využití v armádě nebo záchranných sborech.

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Užijte si vzácný čas s rodinou na dovolené snů: Bílé bláže, blankytně modrá voda i fascinující podmořský svět - to jsou Maledivy

Last minute Turecko s cestovní kanceláří TUI aneb Prožijte...

Dlouhá cesta může být pro dítě utrpením, nová auta ale...

Dokonalé prázdninové letovisko? Plážové ráje Bodrumu...

Balení bez námahy – módní tipy pro chytré a stylové...

Noční vlaky zažívají v Evropě renesanci: Tipy, kam můžete...

Kam na první letošní lyžování? Na rakouském ledovci...

Zavřít reklamu