V egyptské hrobce objevili čtyřicet mumií a více než tisíc nejrůznějších posvátných předmětů
Rozsáhlý nález z období raného Egypta objevili archeologové ve vykopávkách Tuna al-Gabal, které se nacházejí asi 240 kilometrů od Káhiry. V osmi pohřebištích objevili kolem čtyř desítek sarkofágů, více než tisíc sošek a spoustu dalších obřadních předmětů.
Archeologické práce ve městě Minya byly zahájeny v minulém roce, přičemž samotné odkrytí celého nálezu bude trvat ještě minimálně pět let. Stáří nálezu vědci odhadují na období 4 až 6 tisíc let před naším letopočtem, tedy z dob raného Egypta.
V jedné hrobce vědci dokonce objevili takzvané kanopy, což jsou nádoby na mumifikované orgány, které patřily knězi sloužícímu bohu Thótovi. Ten je vykreslován jako muž s hlavou ptáka ibise. Jeho kult se navrátil ještě později v období Ptolemaiovců.
Dalších čtyřicet sarkofágů, které byly doposud odkryty, podle archeologů ukrývá rodinné příslušníky kněze. Některé ze sarkofágů na sobě dokonce mají jména pohřbených osob v hieroglyfech.
V jiné hrobce objevili několik dřevěných rakví, sochy starých kněží a řadu dalších pohřebních artefaktů. Egyptské ministerstvo starožitností vydalo zprávu, v níž uvádí, že tento objev pravděpodobně nebude poslední.
Podobný objev se podařil archeologům také loni v květnu, když našli pohřebiště se 17 mumiemi u města Tuna el-Gabal. Mezi mumifikovanými byly pozůstatky žen i dětí. V roce 2017 byly také vyzvednuty artefakty z hrobek, které nemohli archeologové otevřít mnoho let (čtěte: Archeologové zveřejnili artefakty z nově objevených hrobek v Egyptě).