Archeologové ve Vyškově objevili vzácný hrob z doby bronzové. Uvnitř našli zvláštní pozůstatky
Archeologové vykopali ve vyškovské průmyslové zóně opravdový unikát. Uvnitř prastarého hrobu objevili kosterní pozůstatky ženy s malým dítětem v náruči. Těla pohřbená tímto způsobem se na našem území ještě nikdy nenašla.
Žena žila ve starší době bronzové, přibližně v době mezi lety 2 300 - 1 800 před naším letopočtem. Obě kostry budou po podrobném ohledání ve vyškovském muzeu. Ženu a dítě lidé ve druhém tisíciletí před naším letopočtem uložili do hrobu velmi kultivovaným způsobem, což bylo v dávných časech poměrně neobvyklé.
Podle archeologů nebyly pohřby rodičů s dětmi výjimečné, děti však bývají v hrobech často pohozené. Odborníci kostry z hrobu vyjmuli a nyní je bude zkoumat antropolog. Měl by zjistit věk dítěte a ženy, jejich výšku a případně druh nemoci, které podlehly.
V hrobu i jeho okolí nebyly nalezeny žádné předměty. Obě pohřbené osoby u sebe měly jen pár střepů keramiky a dva kousky kamenné štípané industrie. Archeologové budou kostry dál zkoumat. Zjišťovat budou věk ženy i dítěte a zabývat se budou také tím, jak byla žena ve skrčené podobě do hrobu uložena. Také se odborníci budou snažit zjistit, zda nezemřely násilnou smrtí.
Archeologické nálezy jsou často spojeny s moderní výstavbou. Při hloubení základů nových domů se v některých místech dokonce už počítá s tím, že mohou být odkryty dávné památky nebo pozůstatky. Místem častých nálezů je tak například budování komplexu metra v Římě, kde byly minulý týden objeveny části sídla velitele římské armády (čtěte: Pod stanicí metra v Římě objevili stavbaři unikátní nález. Pochází z druhého století).