Na břehu Austrálie opakovaně uvízly desítky velryb. Pro vědce je jejich chování záhadou

Věda a technika 24. března 2018 | 11:57 — Lukáš Bauer
Na západním pobřeží Austrálie uvízlo okolo 150 velryb, jejichž přítomnost na pláži odhalili místní rybáři. Australské úřady po ohlášení události spustili velkou záchrannou operaci, ale záchrany se dočkalo pouze několik kusů.
Kulohlavci jsou pověstní hromadným uvíznutím na mělčinách / Internet

Jako první velryby spatřil rybář v pátečních časných ranních hodinách v zálivu Hamelin Bay, asi 300 kilometrů jižně od Perthu. V době, kdy událost nahlásil úřadům, už byla nejméně polovina velryb mrtvá.

Záchranáři se zbývající zvířata pokusili dostat zpět do moře, ale podařilo se jim zachránit pouze 15 velryb. Podle informací australského úřadu se pravděpodobně jedná o druh Kulohlavce Sieboldova (Globicephala macrorhynchus), který dorůstá do délky okolo šesti metrů a váhy 3 až 5 tun. Tento druh velryby se dožívá okolo 50 let a pro svou potravu se dokáže ponořit do několikasetmetrové hloubky.

Kulohlavci jsou tradičně loveni obyvateli Faerských ostrovů, kteří lov obhajují jako kulturní tradici starou stovky let. V roce 2009 však vědci zjistili, že jejich maso obsahuje vysoké koncentrace rtuti a DDT, takže jejich konzumaci označili za zdraví nebezpečnou.

Tento druh velryby je známý tím, že často ve velkých hejnech uvízne na mělčině v nejrůznějších částech světa. Pro vědce je důvod jejich hromadného umírání záhadou. Odborníci, kteří se podíleli na záchranné operaci, uvedli, že poté, co jednu velrybu dostali do hlubší vody, po chvíli se otočila a opět uvízla na pláži. Na stejné pláži se podobné události již několikrát opakovaly.

V oblasti také vydali výstrahu před žraloky, které by velryby mohly přilákat podobně jako tomu bylo již v minulosti. Austrálie podniká nejrůznější kroky k ochraně návštěvníků pláží před potencionálními útoky žraloků a nedávno také nasadila do boje speciální drony (čtěte: Australané zvolili svérázný způsob, jak ochránit návštěvníky pláží před krvelačnými žraloky).

Další články
Reklama
Reklama

Mohlo by vás zajímat

Poznejte krásy Česka: Kam na výlet s dětmi? Tipy na hrady, zámky i přírodní poklady

Japonská Okinawa: Ostrov modrých lagun, korálových útesů,...

TOP 10 instagramovatelných míst Saúdské Arábie. K focení...

Hokkaidó: Japonský ráj prašanu pro freeride snowboardisty i...

Předprodej oblíbených WALK & BIKE sezónek právě začal....

Hledáte místo, kde je krásně po celý rok? Mallorca nabízí...

Leden ve Špindlu: Ideální sněhové podmínky, lyžování bez...

Zavřít reklamu